Gmina

Informacja o pracy Wójta w okresie 25.05 - 29.06.2011

Rozmiar czcionki:

W okresie międzysesyjnym od 25.05.2011 do 29.06.2011 roku:

  • 26.05.2011 Wójt uczestniczył w posiedzeniu w sprawie organizacji X Gminnego Zjazdu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. W posiedzeniu udział wzięli Komendant Gminny OSP oraz Prezes Zarządu Powiatowego Ochotniczych Straży Pożarnych RP.
  • 27.05.2011 spotkał się z przedstawicielem firmy Termator. Tematem rozmów było uporządkowanie gospodarki cieplnej na terenie gminy;
  • 28.05.2011 uczestniczył w spotkaniu „osób wcześniej urodzonych” w Chroślu,
  • 30.05.2011 Wójt przeprowadził negocjacje z Burmistrzem Nowego Miasta Lubawskiego w sprawie wysokości opłat za ścieki odprowadzane z Mszanowa do oczyszczalni ścieków w Nowym Mieście Lubawskim.
  • 31.05.2011 uczestniczył w Sesji, na której kontynuowano sprawy niezakończone podczas posiedzenia w dniu 25.05.2011 r. Podjęto uchwałę w sprawie obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego oraz uchwałę określającą taryfy za wodę i ścieki.
  • 01.06.2011 podpisał umowę na konserwację oświetlenia ulicznego. W imieniu Energa Oświetlenie umowę parafował Pan Mirosław Kołpacki. W ramach zawartej umowy wynegocjował od firmy Energa wyposażenie sieci oświetlenia ulicznego w Jamielniku w sterowniki GSM. Nowe rozwiązania pozwolą pracownikowi urzędu zdalnie sterować czasem świecenia. W tym dniu Wójt uczestniczył także w spotkaniu zorganizowanym przez Starostę Nowomiejskiego, podczas którego omówione zostały sprawy dotyczące organizacji dożynek. Na spotkaniu poruszono kwestię zwiększenia udziału finansowego powiatu w kosztach organizacji dożynek. Obecnie czekamy na odpowiedź. Ustalono wstępnie termin gminnych dożynek na 11 września (w Bratianie), a dożynek gminno-powiatowych na 18 września (w Wielkich Bałówkach gmina Kurzętnik). Tego dnia Wójt spotkał się również z prezesem Polskiego Związku Wędkarskiego, omówiono następujące tematy:
  1. Przekazanie Gminie zarządu nad jeziorem w Kuligach. Prezes odpowiedział, że to jezioro jest prestiżowe dla Nowomiejskiego Oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego i poniesiono spore nakłady inwestycyjne na jego zagospodarowanie. W tej sytuacji przekazanie zarządu nad jeziorem gminie jest w jego opinii niemożliwe. W odpowiedzi na te argumenty Wójt wystąpił z wnioskiem o wprowadzenie 50% zniżki za zakup karty dla mieszkańców Tylic. Wniosek zostanie rozpatrzony przez Zarząd Wojewódzki PZW.
  2. Prezes PZW poprosił o uregulowanie kwestii własności drogi prowadzącej do jeziora Rubkowo w Gwiździnach. Kierownik Referatu M. Arentowicz oszacował, że koszty geodezyjne i notarialne wyniosą ok. 4 tys zł. Wójt odpowiedział Prezesowi, że aktualnie gmina nie posiada środków na realizację tego zadania.
  • 02.06.2011 spotkał się z Wójtem Gminy Lubawa Tomaszem Ewertowskim. Rozmowa dotyczyła: finansowania oświaty, sytuacji w rolnictwie, warunków na jakich Gmina Lubawa będzie odprowadzała ścieki do oczyszczalni miejskiej;
  • 04.06.2011 reprezentował Gminę na zawodach CTIF Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, które odbyły się na stadionie miejskim w Nowym Mieście Lubawskim.
  • 05.06.2011 uczestniczył we mszy świętej dziękczynnej mieszkańców Gminy Gąbin oraz spotkał się z miejscowymi władzami. Mieszkańcom tej Gminy po powodzi, która miała miejsce w 2010 roku społeczeństwo gminy Nowe Miasto Lubawskie przekazało zbiórkę żywności oraz najpotrzebniejsze artykuły.
  • Na początku czerwca obchodzone były Gminne Dni Rodziny w 15-stu miejscowościach naszej Gminy. Za organizację odpowiadał GOPS przy dużym współudziale Rad Sołeckich, Ochotniczych Straży Pożarnych, Kół Gospodyń Wiejskich, Szkół i Parafii. W spotkaniach z mieszkańcami uczestniczyli Wójt, Kierownik GOPS oraz pracownicy urzędu.
  • 06.06.2011 uczestniczył w spotkaniu z kanadyjską firmą LNG Energa w sprawie możliwości pozyskania z terenu Gminy Iława oraz północnej części Gminy Nowe Miasto Lubawskie gazu łupkowego (w okolicach miejscowości Bagno, Jamielnik, Lekarty). Na tym terenie firma ta uzyskała koncesję na prowadzenie badań sejsmicznych. LNG Energa planuje wykonanie odwiertów w celu przeprowadzenia badań mających wykazać, czy na naszych terenach znajduje się możliwy do wydobycia gaz łupkowy. Na obszarze tej koncesji planuje się dwa odwierty eksploatacyjne. Wójt będzie czynił starania, by jeden z tych odwiertów umiejscowiony był na terenie gminy NML, co byłoby szansą rozwoju gospodarczego dla Gminy. Planowany termin rozpoczęcia prac badawczych to 2013 rok.
  • 08.06.2011 w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie, Wójt podpisał umowę na dofinansowanie projektu „Budowa kanalizacji sanitarnej tłoczno-grawitacyjnej z przepompowniami P1 i P2 oraz przyłączami we wsi Bratian”.
  • 09.06.2011 spotkał się z sołtysem wsi Tylice w sprawie nieprawidłowego funkcjonowania systemu wentylacyjnego w świetlicy wiejskiej. Tego dnia spotkał się również z Panem Leszkiem Lotek, właścicielem gospodarstwa po byłym PGR w miejscowości Bagno. Rozmowa dotyczyła ogrodzenia psującego estetykę wsi Bagno oraz zamiany gruntów. Tego samego dnia spotkał się także z pracownicami kuchni Zespołu Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie. Rozmowa dotyczyła wysokich kosztów ponoszonych przez gminę na działalność kuchni. Mając na względzie potrzebę oraz w celu ustalenia dalszych jej losów, przedstawił wstępną propozycję dotyczącą przekazania kuchni podmiotowi zewnętrznemu i zachęcił pracownice kuchni do założenia działalności gospodarczej,
  • 10.06.2011  wspólnie z Burmistrzem Nowego Miasta Lubawskiego i Wójtem Gminy Kurzętnik uczestniczył w spotkaniu z Dyrektorem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – Mirosławem Nicewiczem, na którym zapytano o powody opóźnień budowy obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego.
  • 11.06.2011 uczestniczył w XIX Walnym Zebraniu Członków Stowarzyszenia Miast, Gmin i Powiatów Dorzecza Drwęcy, na którym: zaprezentowano projekt Life+, który realizuje Fundacja Zielone Płuca Polski. W ramach tego projektu w obszarze gminy NML zostaną przeprowadzone dwie inwestycje – budowa przeprawy dla zwierząt oraz przystani kajakowej,
  • 13.06.2011 Wójt brał udział w spotkaniu Związku Gmin Ziemi Nowomiejskiej podczas którego omówiono między innymi temat bezdomnych zwierząt.
  • 15 – 16.06.2011 uczestniczył w konferencji „Przyszłość finansów samorządów terytorialnych dochody, inwestycje, dług”. W konferencji udział wzięli Minister Finansów, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Prezydent Miasta Krakowa, Sekretarze Stanu z Kancelarii Prezydenta, Wiceminister Ochrony Środowiska.
  • 17.06.2011 uczestniczył w posiedzeniu Rady Wierzycieli w postępowaniu upadłościowym "HUMDREX-u". Podjęto następujące decyzje: obniżono cenę sprzedaży zakładu produkcyjnego położonego w Iławie, zezwolono syndykowi na sprzedaż z wolnej ręki zakładu położonego w Iławie i Mszanowie. W tym dniu uczestniczył również w spotkaniu z przodownikami nauki.
  • 18.06.2011 uczestniczył w Jubileuszowym X Zjeździe ZG ZOSP RP, który odbył się w Tylicach. Wybrano nowe władze w następującym składzie: Prezes – Tomasz Waruszewski, Wiceprezes – Roman Trąpczyński oraz pozostali.
  • 20.06.2011 spotkał się z przedstawicielami firmy Termator by podjąć działania porządkujące gospodarkę cieplną w gminie. Również tego dnia uczestniczył w posiedzeniu Komisji Rolnictwa. Na posiedzeniu zdecydowano o konieczności wystąpienia do Wojewody Warmińsko-Mazurskiego w sprawie orzeczenia o klęsce suszy. Zaopiniowano projekt apelu w sprawie poprawy warunków bezpośrednich dopłat dla rolników, tak by zostały zrównane z wysokością dopłat innych państw UE oraz omówiono sprawę nieuczciwych praktyk skupu trzody chlewnej na terenie gminy. Zaopiniowano projekt uchwały w sprawie bonifikaty na wykup mieszkań komunalnych.Tego dnia Wójt uczestniczył także w spotkaniu edukacyjno-integracyjnym w ramach realizacji projektu systemowego „Od bierności do aktywności”.
  • 21.06.2011 brał udział w III Zgromadzeniu Związku Gmin Regionu Ostródzko-Iławskiego „Czyste Środowisko", na którym zatwierdzono sprawozdanie finansowe za 2010 rok oraz udzielono absolutorium Zarządowi Związku Gmin. W tym dniu uczestniczył także w konkursie poetyckim o Pióro Wójta zorganizowanym przez pracowników Biblioteki w Gwiździnach. W tym dniu spotkał się z przedstawicielami Wspólnot Mieszkaniowych w Mszanowie w sprawie posezonowego rozliczenia kosztów ogrzewania i naliczonych dopłat. Na spotkaniu ustalono, iż zostanie powołany zespół do spraw weryfikacji zasadności naliczenia dopłat za ogrzewanie. Spotkanie zespołu odbędzie się w pierwszej dekadzie lipca.
  • 22.06.2011 uczestniczył w spotkaniu z Wiceministrem Rolnictwa – Kazimierzem Plocke na temat „Wspólnej polityki rolnej”. Wiceminister zaprezentował ogólną sytuację w rolnictwie. Tematem obrad była również współpraca z Agencją Nieruchomości Rolnych, warunki oraz zasady wykupu nieruchomości i gruntów rolnych z zasobów ANR. Podczas spotkania Wiceminister nadał odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa” dla dwóch rolników z Gminy Nowe Miasto Lubawskie – Pana Kazimierza Giziewskiego z Bratiana oraz Pana Szymona Bartkowskiego z Nawry.
  • 26.06.2011 brał udział w zakończeniu niedzielnej Ligii Piłkarskiej na boisku Orlik w Bratianie oraz w uroczystym otwarciu nowej sceny umiejscowionej w sąsiedztwie Orlika.
  • 27.06.2011 wspólnie z Panią Kierownik GOPS uczestniczył w spotkaniu Klubu Integracji Społecznej w Ostródzie, na którym poruszono między innymi sprawę zakładania spółdzielni socjalnych. W tym dniu przewodniczył obradom Zgromadzenia Związku Gmin Ziemi Nowomiejskich. Także w tym dniu uczestniczył w spotkaniach z mieszkańcami Bratiana i Gwiździn, na których zaprezentowano system selektywnej zbiórki odpadów „u źródła”.
  • 28.06.2011 spotkał się z Panem Tomaszem Morenc, któremu zostało zlecone wykonanie projektu budowlanego świetlicy w Nawrze. Tego dnia uczestniczył w posiedzeniu Powiatowej Rady Zatrudnienia, na którym potwierdzono informację, że Urząd Pracy nie posiada żadnych środków na preferencyjne formy zatrudnienia. Sytuacja może ulec zmianie za sprawą zbliżających się wyborów oraz w przypadku,  gdy zostanie rozdysponowana rezerwa budżetowa państwa. W tym dniu uczestniczył również w spotkaniu Gminnego Zarządu LZS. Tematem obrad były przygotowania do nowego sezonu piłkarskiego. Omówiono sytuację finansową na drugą połowę roku.  W tym dniu uczestniczył w spotkaniu z mieszkańcami Mszanowa, na których zaprezentowano system selektywnej zbiórki odpadów „u źródła”.
  • 29.06.2011: Złożone zostały wnioski o dofinansowanie projektów ze środków Unii Europejskiej. Wszystkie projekty, które składaliśmy do Lokalnej Grupy Działania Ziemia Lubawska („Przebudowa świetlicy wiejskiej w Nowym Dworze”; Rozwój inicjatyw społecznych poprzez stworzenie koła szachistów i miłośników gier planszowych w Nawrze”; „Rozwój infrastruktury sportowo rekreacyjnej w miejscowości Bagno poprzez modernizację boiska sportowego”; „Rozwój bazy turystycznej gminy poprzez budowę przystani kajakowej w Mszanowie”; „Remont pokrycia dachowego w świetlicy wiejskiej w Pustkach”), zostały pozytywnie rozpatrzone i rekomendowane do udzielenia wsparcia. Jedynie projekt dotyczący wymiany pokrycia dachowego świetlicy w Pustkach, na który uzyskano zgodę konserwatora zabytków, został wpisany na listę rezerwową.  W związku z podjęciem na ostatniej Sesji uchwały dotyczącej apelu w sprawie obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego Wójt poinformował, że wystąpił do GDDKiA, parlamentarzystów, przedstawicieli władz powiatowych i wojewódzkich oraz mediów z wnioskiem o rozpropagowanie akcji dotyczącej budowy obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego. Dnia 10.06.2011 Wójt spotkał się z osobą, która wniosła protest do decyzji środowiskowej, przeciwko budowie obwodnicy, jednak nie udało się nakłonić jej do wycofania protestu. W chwili obecnej otrzymujemy odpowiedzi od parlamentarzystów, którzy informują nas o podejmowanych działaniach i czekamy na wydanie decyzji przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, której spodziewamy się do 15 lipca. W przypadku wydania pozytywnej decyzji będzie jeszcze szansa na budowę obwodnicy w bieżącym okresie budżetowania unijnego. W przypadku negatywnej decyzji wspólnie z Burmistrzem NML planujemy wyjazd do Warszawy w celu spotkania z Generalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska. Otrzymaliśmy odpowiedź z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad dotyczącą włączenia terenu w części miejscowości Łąki Bratiańskie do drogi krajowej nr 15. Przyczyną odmowy była zbyt bliska odległość od pozostałych skrzyżowań. (02.06.2011) Na wniosek Sołtysa i Rady Sołeckiej wsi Nowy Dwór Wójt wystąpił do Firmy ENERGA – OPERATOR SA z prośbą o zmianę podwójnego słupa energetycznego na skrzyżowaniu dróg powiatowych w Nowym Dworze Bratiańskim. Na wniosek mieszkańców zgłoszony podczas zebrań wiejskich w Nowym Dworze i Lekartach, Wójt uzyskał decyzje w sprawie usunięcia nieprawidłowości budynków:
  1. gospodarczego usytuowanego na działce nr 99/5 w Nowym Dworze Bratiańskim, poprzez wykonanie dachu nad budynkiem oraz podparcie stropu żelbetowego w pomieszczeniu użytkowanym jako garaż.
  2. gospodarczych w Nowym Dworze Bratiańskim dz. 37/2. Wszczęcie poprzez rozbiórkę obiektów o konstrukcji drewnianej i usunięcie nieprawidłowości poprzez odbudowę dachu nad budynkiem gospodarczym, naprawę ścian zewnętrznych i wewnętrznych.
  3. Wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie złego stanu technicznego obiektu położonego w Lekartach dz. 161.

 

Share