Inwestycje

Ciepło z ziemi ogrzeje szkołę w Bratianie

DSC 0990 xxxOdnawialne źródła energii w gminie Nowe Miasto Lubawskie nie będą już tylko aspiracją, ale rzeczywistością. 20 stycznia 2012 roku przedstawiciele Gminy, tj. Wójt, Tomasz Waruszewski oraz Skarbnik, Ewa Śpiżewska podpisali umowę z przedstawicielami Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie na dofinansowanie modernizacji systemu grzewczego szkoły w Bratianie.

Ogrzewanie elektryczne było i jest bardzo drogie, a jego koszty wciąż rosną. W 2011 roku, przy łagodnej zimie koszt ogrzewania szkoły w Bratianie wyniósł 130 tys. zł. Natomiast planowany koszt ogrzewania w 2012r., według nowych stawek to już kwota co najmniej 230 tys. zł. Dlatego zdecydowaliśmy się na poszukiwanie alternatywnych i tańszych sposobów ogrzewania kompleksu budynków szkoły - powiedział wójt Tomasz Waruszewski.

Nowy system grzewczy wykorzystywać będzie ciepło z wnętrza ziemi. W tym celu przy szkole wywierconych zostanie ponad 70 otworów o głębokości 100 m, w odwierty wpuszczona zostanie instalacja, która ogrzewać będzie solankę, a ta z kolei wodę w grzejnikach szkolnych.

Projekt będzie kosztować ok. 1,8 mln zł, z czego blisko 1,5 mln zł to wielkość dofinansowania, jakie otrzyma Gmina.

Swoje starania o uzyskanie dofinansowania Gmina rozpoczęła już w sierpniu ubiegłego roku, projekt złożono we wrześniu i z niecierpliwością czekano najpierw na wyniki oceny formalnej, a potem merytorycznej.

Odczuwam satysfakcję, że nasz wniosek wygrał konkurencję z wnioskami składanymi przez wiele innych samorządów. Tym bardziej, że wystąpiły pewne utrudnienia ze strony firmy przygotowującej kompleksową dokumentację. Niemniej, moi urzędnicy stanęli na wysokości zadania, poradzili sobie z wszelkimi problemami. Teraz myślimy już o przetargu, chcemy przynajmniej o miesiąc przyspieszyć termin rozpoczęcia inwestycji by zdążyć na początek nowego sezonu grzewczego. W ten sposób zaoszczędzimy sporo pieniędzy – dodał wójt.

Projekt, pt. Zastosowanie odnawialnych źródeł energii przy kompleksowej modernizacji systemu grzewczego Zespołu Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie ruszy już wkrótce,

Dofinansowanie, jakie otrzyma gmina pochodzić będzie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007 – 2013.

Fot. Grzegorz Siemieniuk

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego

Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013

na ww