Gmina

Inwestycje

Gryźliny połączone z Jamielnikiem nową drogą

Rozmiar czcionki:

 

wstega- gryzliny

31 sierpnia po czterech miesiącach robót w terenie i o wiele dłuższych pracach przygotowawczych obejmujących projekty , uzgodnienia i najważniejsze -- pozyskanie środków finansowych, oddano do użytku zmodernizowaną drogę łączącą Gryźliny z Jamielnikiem. Zamiast wysłużonej, pełnej wybojów i kałuż wiosną i jesienią drogi gruntowej, mamy piękną, równą jak stół, szosę asfaltową o długości 3,7 km i szerokości 5m . W obszarach zabudowanych wzdłuż drogi położone są chodniki długości ok. 900 m, poza nimi, tam gdzie trzeba, rowy i przepusty dla odprowadzenia wody deszczowej, a w miejscach niebezpiecznych barierki ochronne o łącznej długości 370 m. Dla pieszych jest wyznaczonych 9 przejść, a dla podróżnych zatoczka autobusowa. Oddana do użytku droga to największa inwestycja drogowa w historii Gminy Nowe Miasto Lubawskie, zarówno pod względem wielkości poczynionych nakładów finansowych, jak  i pod względem długości odcinka.
Całkowity koszt tej inwestycji, po przetargu, to 3 195 tys. zł., w tym wkład Gminy to 2 067 tys. zł., Starostwa Powiatowego w Nowym Mieście Lubawskim 170 tys. zł. Reszta w kwocie 960 tys. zł to dotacja z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.

Tak wygladała droga jeszcze niedawno, a tak wygląda teraz.
stara droga m Nowa droga Autor: Stanisław R. Ulatowski
 
Uroczystość oficjalnego otwarcia drogi uświetnili Adam Żyliński - poseł na Sejm RP, Gustaw Marek Brzezina – Wicemarszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Starosta Nowomiejski Ewa Dembek i Wicestarosta Marcin Buliński, Wacław Jabłoński i Jan Czapliński - Radni Powiatowi, Ks. Marek Wróblewski - proboszcz parafii Jamielnik i Ks. Kan. Zygmunt Leyk – proboszcz parafii Radomno, Roman Trąpczyński – wójt senior, Roman Biegajski –Przewodniczący Rady Gminy Nowe Miasto Lubawskie, Radni Gminy oraz Sołtysi wsi Jamielnik i Gryźliny. Na uroczystość przybyli pracownicy Przedsiębiorstwa Drogowo-Budowlanego z Brodnicy z Prezesem Janem Kopiczyńskim na czele, pracownicy Urzędu Gminy zaangażowani w budowę oraz oczywiście mieszkańcy obydwu wsi.

Uroczystość otwarcia w Gryźlinach

Pierwsza część ceremonii odbyła się w Gryźlinach, gdzie, po krótkich wystąpieniach, modlitwie i poświeceniu, przecięto wstęgę na wlocie drogi. Uroczystość okrasił występ orkiestry dętej oraz zespołu tanecznego Zespołu Szkół Zawodowych w Iławie.

Uroczystość otwarcia wJamielniku

Następnie zebrani przy dźwiękach marsza zaczęli przemieszczać się w kierunku Jamielnika. Niektórzy drogę przebyli podstawionym autobusem, część samochodami, a bardziej usportowieni na rowerach. Goście honorowi przejechali drogę, w asyście trzech konnych, powozem.

wstega jamielnik
W Jamielniku odbyła się główna część uroczystości. Były przemówienia, modlitwa, podziękowania i gratulacje. Wręczono kwiaty i pamiątkowe dyplomy.
Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie Tomasz Waruszewski  w swoim wystąpieniu powiedział:

„Najważniejszym zadaniem obecnych władz Gminy jest budowa dróg. Mamy już piękne szkoły i świetlice, ale brakuje nam równych i utwardzonych dróg, które w dzisiejszych czasach stały się najpilniejszą potrzebą mieszkańców. Mieszkańcy Jamielnika i Gryźlin doczekali się asfaltowej drogi, ale w kolejce niecierpliwie czekają inni. Wierzę, że ta inwestycja to dopiero początek budowy dróg w gminie Nowe Miasto Lubawskie.

Droga z ostała skropiona szampanem, a zebrani mogli wychylić jego lampkę na szczęście. Całość umilały występy orkiestry i zespołu tanecznego.
Na koniec wszyscy udali się na teren OSP na poczęstunek i zabawę taneczną pod gołym niebem.


Imprezę z własnych środków i z wielkim zaangażowaniem, nie szczędząc sił i energii, przygotowały Radne z Jamielnika - Panie Barbara Grzywacz i Mirosława Granica, Rady Sołeckie, Koła Gospodyń Wiejskich, OSP i mieszkańcy Jamielnika.

Przebudowa drogi baner
Inwestycja została zrealizowana w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych
Etap II „Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój".

Share