Gmina

Inwestycje

Zespół Szkół ma pompy ciepła

Rozmiar czcionki:

Pompa ciepla

Jedną z największych inwestycji zrealizowanych przez Gminę Nowe Miasto Lubawskie w roku 2012 była modernizacja ogrzewania Zespołu Szkól im. Rodu Działyńskich w Bratianie. Polegała ona na wykonaniu pomp ciepła czerpiących energię z głębi ziemi oraz instalacji rozprowadzającej to ciepło po budynku szkoły. Dotychczas szkoła ogrzewana była energią elektryczną, która w momencie projektowania i budowy była najtańszą alternatywą. Niestety zmiana uwarunkowań zewnętrznych spowodowała, że z najtańszej, stała się najdroższą i trzeba był szukać innych rozwiązań.

Energia z ziemi ogrzewa szkołę już od połowy października, ale do końca roku trwały formalności związane z odbiorem inwestycji i dlatego dopiero teraz Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie Tomasz Waruszewski mógł oficjalnie przekazać ją we władanie Zespołowi Szkół. Na uroczystości tej zjawili się przedstawiciele Rady Gminy z Przewodniczącym Rady Romanem Biegajskim, Wicestarosta Marcin Buliński, Sołtys Bratiana Roman Sienkowski,  pracownicy Urzędu Gminy bezpośrednio zaangażowani w koordynacje tego projektu oraz prezes spółki Sanito, która zrealizowała inwestycję.

Po krótkich wystąpieniach Wójta  Gminy i Dyrektor Szkoły, dokonali oni przecięcia wstęgi i zebrani mogli schronić się w ciepłym pomieszczeniu kotłowni. Po chwilach spędzonych na mroźnym wietrze, na zewnątrz, po wejściu do szkoły, można był przekonać się, że ogrzewanie spełnia swoje zadanie. Pomiędzy zbiornikami, rurami, zaworami i innymi urządzeniami,  wyjaśniono gościom zasadę działania tego rodzaju ogrzewanie i odpowiedziano na pytania. Później dyskusja przeniosła się do auli szkoły, gdzie została wyświetlona prezentacje przypominająca przebieg budowy. Przewiduje się że przejście na nowe źródło energii da oszczędności rzędu 30%. Tak więc inwestycja szybko się zwróci.

Projekt  „Zastosowanie odnawialnych źródeł energii przy kompleksowej modernizacji systemu grzewczego Zespołu Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie”
był dofinansowany ze środków
Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach
Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 – 2013

 

na ww

Share