Mogiła zbiorowa w Skarlinie odrestaurowana

Na terenie gminy zrealizowano kolejne zadanie – tym razem w sferze kulturalnej.

„Przeprowadzono prace remontowe na zbiorowej mogile ofiar terroru z II wojny światowej, położonej na cmentarzu parafialnym w miejscowości Skarlin, obejmujące nowe urządzenie mogiły wraz ze zmianą treści napisu”.

Odrestaurowania grobu dokonała firma Kamieniarstwo Krzysztof Dalecki z Nowego Miasta Lubawskiego. Przeprowadziła przede wszystkim następujące prace: częściowy demontaż mogiły wykonanej z betonowego cokołu oraz płyty memoratywnej, dobudowanie brakującego cokołu, „obłożenie” fundamentu mogiły płytami granitowymi, wykonanie nowych elementów mogiły z kamienia naturalnego – granitu, tj. nowej tablicy i krzyża (czarny granit) oraz płyt kamiennych (szary granit).

W ramach zadania, nowy napis zyskał brzmienie: „TU SPOCZYWAJĄ MIESZKAŃCY WSI SKARLIN I LEKARTY /ZAMORDOWANI PRZEZ NIEMCÓW/ W DNIU 2 LISTOPADA 1944 R.”, poniżej nazwiska: „BRINSKI, DĄBROWSKI, KUBACKI, MELKOWSKI, POKOJSKA, WATKOWSKI, ZALEWSKI”. Tekst wypiaskowany, koloru srebrnego.

Wartość przedsięwzięcia to 8 900 zł. Zadanie dofinansowane zostało ze środków Rady Ochrony i Pamięci Walki i Męczeństwa w Warszawie (kwotą 5 000 zł) oraz Wojewody Warmińsko – Mazurskiego (w wysokości 2 000 zł).