Komunikaty i ogłoszenia

Abolicja dla cudzoziemców

logo Abolicja1 stycznia 2012 roku wchodzi w życie Ustawa z dnia 28 lipca 2011 r. o zalegalizowaniu pobytu niektórych cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy o cudzoziemcach (Dz.U. Nr 191, poz. 1133), umożliwiająca zalegalizowanie pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej cudzoziemcom przebywającym na tym terytorium nielegalnie.

Cudzoziemcy, którzy chcą zalegalizować swój pobyt będą zobowiązani złożyć wnioski do właściwego wojewody. Wnioski będę przyjmowane od 1 stycznia 2012 roku, a składać je będzie można przez sześć miesięcy. Abolicja będzie udzielana na okres 2 lat.

Zalegalizowanie pobytu odbędzie się w formie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, które będzie udzielane na 2 lata. W tym czasie cudzoziemiec może podjąć zatrudnienie na podstawie umowy o pracę bez zezwolenia oraz prawnie uregulować swój dalszy pobyt w Polsce. Postępowania w tych sprawach poprowadzą wojewodowie oraz Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Szczegóły, wzory dokumentów oraz adresy Urzędów Wojewódzkich, które będą przyjmowały wnioski na stronie Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie TUTAJ

Aktualne i szczegółowe informacjena (także w innych językach) na temat akcji "Bądź Legalnie"  Tutaj

Źródło: Katarzyna Wieczorek, Urząd Gminy Nowe miasto Lubawskie z/s w Mszanowie; Warmińsko – Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie.

pdf  Druk wniosku

doc  Druk wniosku

pdf  ABC Abolicji -ABC Abolicji - dodatkowe informacje

pdf Amnesty for foreigners - informacja w języku angielskim