Gmina

Komunikaty i ogłoszenia

 Europejskie Nagrody Promocji Przedsiębiorczości

Rozmiar czcionki:

biznessNa początku marca Komisja Europejska rozpoczęła tegoroczną edycję Europejskich Nagród Promocji Przedsiębiorczości. Wyróżnienia po raz kolejny trafią do organów publicznych i partnerstw publiczno-prywatnych za wspieranie przedsiębiorstw i przedsiębiorczości.

 Konkurs skierowany jest do władz lokalnych, regionalnych i krajowych, do miast, regionów, wspólnot, organizacji biznesowych, instytucji realizujących programy edukacyjne, jak również do jednostek samorządu terytorialnego, które wspólnie z przedsiębiorcami realizują projekty w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Konkurs Europejskich Nagród Promocji Przedsiębiorczości (znany wcześniej jako „Europejskie Nagrody Przedsiębiorczości”) ma na celu uznanie osiągnięć w dziedzinie innowacji i nagrodzenie sukcesów w zakresie wspierania przedsiębiorczości w skali krajowej, regionalnej i lokalnej.
 
Każdego roku około 350 instytucji konkuruje na szczeblu krajowym, a ponad 50 przedsięwzięć trafia do etapu europejskiego. Od początku istnienia konkursu zgłoszonych zostało ponad 2 000 projektów, które wspólnie przyczyniły się do powstania ponad 10 tysięcy nowych firm i utworzenia ponad 70 tysięcy miejsc pracy, a także dzięki tym inicjatywom udało się ochronić ponad 30 tysięcy istniejących stanowisk.

Konkurs również na szczeblu krajowym cieszy się popularnością – w ciągu 5 edycji do Krajowego Punktu Kontaktowego zgłoszonych zostało łącznie 117 projektów.

Przypominamy, iż w 2008 r. przedstawiciel województwa warmińsko-mazurskiego – Nidzicka Fundacja Rozwoju Nida, za swój nowatorski projekt „Garncarska Wioska” uhonorowany został nagrodą na szczeblu europejskim Konkursu. Dotychczasowe osiągnięcia polskich projektów w konkursie ENPP zostały zaprezentowane w publikacji pt. „5 Lat Konkursu Europejskie Nagrody Przedsiębiorczości – polskie projekty w Europejskim Finale oraz krajowi laureaci w latach 2006-2010” (do pobrania poniżej).

Aby wziąć udział w Konkursie, należy przedstawić projekt przedsięwzięcia, które ułatwiło rozwój biznesu oraz stymulowało gospodarkę regionu w ostatnich 2 latach. Instytucje chętne do udziału w Konkursie mogą składać zgłoszenia na jednolitych formularzach dostępnych  TUTAJ
 
Zgłoszenia z województwa warmińsko-mazurskiego należy przesyłać w wersji papierowej i elektronicznej (w formacie WORD) do Departamentu Polityki Regionalnej, Biuro Przedsiębiorczości, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego (na adres: 10-562 Olsztyn, ul. Emilii Plater 1) z dopiskiem Europejskie Nagrody Promocji Przedsiębiorczości w terminie do 18 maja 2012 roku. Z nadesłanych przez regiony zgłoszeń Jury ogólnopolskie wybierze dwa najlepsze projekty, które zostaną nominowane przez Ministerstwo Gospodarki do etapu europejskiego. Dla laureatów etapu krajowego Ministerstwo przewiduje również nagrody rzeczowe.

Nagrody przyznawane są w pięciu kategoriach:
1. Promowanie ducha przedsiębiorczości: nagroda w tej kategorii jest przyznawana za działania i inicjatywy na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym, które promują przedsiębiorczy sposób myślenia, zwłaszcza wśród młodych ludzi i wśród kobiet. (Przykłady: działania i programy promujące przedsiębiorców i działania przedsiębiorcze oraz kulturę kreatywności, innowacyjności i gotowości na ryzyko).
2. Inwestowanie w umiejętności: Nagroda w tej kategorii przyznawana jest za działania na szczeblu regionalnym lub lokalnym na rzecz doskonalenia umiejętności przedsiębiorczych, zawodowych, technicznych i menedżerskich. (Przykłady: promowanie konkretnych umiejętności takich jak umiejętności techniczne niezbędne rzemieślnikom, nauki języków, obsługi komputera, programów mentorskich, programów w zakresie mobilności dla przedsiębiorców, programów nauczania przedsiębiorczości w szkołach i na uczelniach wyższych itp.).
3. Rozwój środowiska biznesowego: Nagroda przyznawana jest za innowacyjną politykę na szczeblu regionalnym lub lokalnym w zakresie promocji rozpoczynania i rozwijania działalności, ułatwiania procedur ustawodawczych i administracyjnych dla firm oraz wdrażania zasady myślenia najpierw na małą skalę z korzyścią dla małych i średnich przedsiębiorstw. (Przykłady: działania ułatwiające MŚP dostęp do rynku zamówień publicznych, ograniczające biurokrację, sprzyjające rozwojowi nowych firm oraz wspomagające promocję potencjału innowacyjnego technologii informacyjnych i komunikacyjnych oraz e-biznesu).
4. Wspieranie internacjonalizacji biznesu: Nagroda ta przyznawana jest za działania zachęcające firmy, a zwłaszcza małe i średnie przedsiębiorstwa, do korzystania z możliwości oferowanych przez rynki wspólnotowe i pozawspólnotowe na większą skalę. (Przykłady: projekty na rzecz nawiązywania, utrzymywania i zacieśniania międzynarodowej współpracy przedsiębiorstw, narzędzia ułatwiające wymianę informacji lub nawiązywanie kontaktów, usługi doradcze lub projekty ułatwiające MŚP ekspansję zagraniczną).
5. Przedsiębiorczość odpowiedzialna i wspierająca włączenie społeczne: Nagroda przyznawana za działania regionalne i lokalne, które promują odpowiedzialność społeczną i odpowiedzialną działalność w zakresie społeczeństwa i/lub ekologii. W tej kategorii nagradzamy również za działania promujące przedsiębiorczość wśród grup o trudniejszej sytuacji, takich jak bezrobotni, niepełnosprawni lub mniejszości etniczne. (Przykłady: przedsiębiorstwa społeczne lub przedsiębiorstwa typu „non-profit” realizujące potrzeby społeczności. Inicjatywy wspierające rozwiązania biznesowe związane z radzeniem sobie z problemami ochrony środowiska i zmiany klimatu, na przykład czyste i zielone technologie).
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w listopadzie 2012 r. podczas uroczystej ceremonii. Jej współgospodarzem będzie sprawujący w tym czasie prezydencję Rady UE Cypr.
Więcej informacji o Konkursie znajduje się na stronach Ministerstwa Gospodarki (www.mg.gov.pl)
 
 
Tekst z portalu Wrota Mazur
Share