Gmina

Bagno

Bagno

Rozmiar czcionki:

Bagno to wieś sołecka w północnej części Gminy, przy drodze z Gryźlin do Jamielnika, zamieszkała przez 232 mieszkańców.

Najstarsza wzmianka pochodzi z roku 1789, kiedy to miejscowość nazywała się BAGNA, z uwagi na rozległe torfowiska rozciągające się na zachód od wsi. W tym okresie było to szlacheckie osiedle, w skład którego wchodziły trzy budynki mieszkalne.

Źródła informują, że w roku 1847 folwark należał do Augusta Hinza. W roku 1854 przejmuje go Luis Richter i Julia Abramowska. W 12 lat później miejscowość zwie się Ludwigslust i wchodzi w skład Gminy Gryźliny (powiat Lubawa).

W tym czasie liczy 76 mieszkańców (53 ewangelików i 23 katolików) a do folwarku należy 205 ha. W latach 20-tych XX wieku majątek zostaje powiększony do 747 ha, z czego 560 ha to grunty orne, 102 ha - łąki i pastwiska, 80 ha - lasy, a właścicielem jest August Richter zajmujący się hodowlą bydła i owiec. Funkcjonuje gorzelnia. W latach 30-tych XX wieku (do wybuchu II wojny światowej) właścicielką majątku jest Elżbieta Richter. W roku 1947 majątek przejmuje Skarb Państwa i powstaje Zakład Rolny należący do PGR Mszanowo.

Od roku 1994 właścicielem majątku jest Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa, dzierżawiąca obecnie grunty spółce pracowniczej "Bagrol".

Stodoła drewnianaBAGNO - pałac, zbudowany w końcu XIX w.. zdewastowany po II wojnie światowej, rozebrany został pod koniec lat 80-tych XX wieku. Z zabudowań folwarcznych zachowały się: spichlerz - zbudowany w latach 20-tych XX wieku, murowany, na planie prostokąta, dwukondygnacyjny oraz stodołą -drewnianą, z tego samego okresu. Od południa do zabudowań przylega park podworski o powierzchni 4 ha. Park założony został ok. połowy XIX w., po przejęciu majątku przez Richterów. W parku rośnie ok. 1800 drzew reprezentujących 29 gatunków i 6 gatunków krzewów lub drzew w formie krzewiastej. Pięknie prezentuje się szpaler ok. 80-letnich lip, a najbardziej okazała z nich posiada obwód 4,7 m. Na wschodnim skraju parku rośnie wiąz szypułkowy o pomnikowych wymiarach i ponad 100-letnia olsza czarna.
Kapliczka
BAGNO - kapliczka na skraju drogi. Zbudowana w roku 1995, ufundowana przez mieszkańców wsi, poświęcona przez biskupa Jana Chrapka. Murowana z cegły, na planie prostokąta, trójkondygnacyjna. W części środkowej metalowy krucyfiks i tabliczka z napisem:

"Pod tym właśnie Krzyżem
Pod tym właśnie znakiem
Polska jest Polską
A Polak Polakiem"

W górnej części druga tabliczka z napisem:

"Maryjo Królowo Polski
Módl się za nami"

Kapliczkę wieńczy ceramiczna figura Matki Boskiej.

 

Bagno  Bratian  Chrośle  Gryźliny  Gwiździny  Jamielnik  Kaczek  Lekarty  Łąki Bratiańskie  Mszanowo  Nawra  Nowy Dwór Bratiański  Pacółtowo  Pustki  Radomno  Skarlin  Tylice

 

Share