Gmina

Pustki

Pustki

Rozmiar czcionki:

Wieś położona na pólnocnowschodnim krańcu Gminy, tuż przy granicy z powiatem iławskim, zamieszkana obecnie przez 147 mieszkańców.

PUSTKI - kapliczka w centrum wsi. ok. 50 m od szkoły, zbudowana w maju 1981 r., w miejscu pochodzącej z lat 20-tych XX w., zniszczonej przez Niemców w 1939 r. Murowana z cegły na planie kwadratu, otynkowana, narożniki od strony drogi częściowo ścięte. We wnęce ceramiczna figura Matki Boskiej - ok. 80 cm wysokości. Daszek kryty blachą, zwieńczony metalowym krzyżem. Poniżej wnęki, na cokole, napis:
"Matko Boska nie opuszczaj nas".
Dookoła drewniane ogrodzenie z furtką.

PUSTKI - szkoła zbudowana w II połowie XIX wieku, na terenie przekazanym przez właściciela majątku. Murowana z cegły, nieotynkowana, dach dwuspadowy kryty dachówką. Obecnie mieści się tu mieszkanie.

PUSTKI - RUDA. Ruda - dawny folwark biskupów chełmińskich, obecnie część wsi Pustki.

Pustki ruda dwórPUSTKI - RUDA, zespól podworski położony ok. 500 m od ujścia Rudy (Strugi) do Drwęcy. Pustki Ruda - KlinikaDwór zbudowany w końcu XIX wieku, murowany z cegły na planie prostokąta, piętrowy, po 1945 r. zrujnowany, ostatecznie rozebrany w 1996 r. Ostatnim właścicielem majątku był Felicjan Dołęga Lewandowski. aresztowany przez Niemców w 1941 r. i osadzony w obozie pracy przymusowej.

Obecnie na terenie zespołu znajduje się renomowana klinika medycyny naturalnej „SPA MEDYCYNA NATURALNA I REHABILITACJA NZOZ "RUDA – DWÓR”, która poza usługami stricte medycznymi dysponuje także miejscami hotelowymi oraz świadczący usługi tzw. „turystyki medycznej”.

Więcej na stronie kliniki.

 

 

Bagno  Bratian  Chrośle  Gryźliny  Gwiździny  Jamielnik  Kaczek  Lekarty  Łąki Bratiańskie  Mszanowo  Nawra  Nowy Dwór Bratiański  Pacółtowo  Pustki  Radomno  Skarlin  Tylice

 

Share