Gmina

Oferta inwestycyjna

Uchwała o zwolnieniach podatkowych

Rozmiar czcionki:

PodatekW Urzędzie Gminy Nowe Miasto Lubawskie prowadzone są obecnie prace nad Uchwałą o zwolnieniach podatkowych w ramach pomocy de minimis (Projekt do pobrania tutaj)

W myśl tej uchwały przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na terenie Gminy Nowe Miasto Lubawskie, którzy tworzą nowe miejsca pracy i spełniają inne wymogi wyszczególnione w Uchwale, będą mogli ubiegać się o zwolnienie z podatku od nieruchomości na okres od 1 do 5 lat.

18 października br. projekt Uchwały został przekazany do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów celem zaopiniowania. Ponieważ w ustawowym terminie nie otrzymaliśmy odpowiedzi uznajemy, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie ma zastrzeżeń do naszego projektu i będzie on przedmiotem obrad najbliższej Sesji Rady Gminy .

O przyjęciu i wejściu w życie tej Uchwały niezwłocznie poinformujemy na naszych stronach internetowych.

Pomoc de minimis jest szczególnym rodzajem pomocy publicznej o niewielkich rozmiarach (nie ma wpływu na wymianę handlową między państwami członkowskimi Wspólnoty) regulowanej przez przepisy prawa unijnego. Rzymska zasada de minimis non curat lex, czyli prawo nie troszczy się o drobiazgi, wskazuje nam na to, że jest to pomoc nienaruszająca zasad konkurencji na rynku, stąd też nie musi być kontrolowana przez Komisję Europejską.

Takiej pomocy mogą udzielać przede wszystkim jednostki centralne państwa, ale także terytorialne i samorządowe, czy też instytucje, których kapitał zakładowy pochodzi w głównej mierze z budżetu państwa oraz państwo ma realną kontrolę na działanie tejże jednostki (agencje, instytucje publiczne, itp.), jednak należy pamiętać, że środki pieniężne, które przyznają te jednostki, pochodzą z budżetu Unii Europejskiej. Wysokość przyznawanego przez wyżej wymienione jednostki świadczenia zależna jest od zgłoszonego zapotrzebowania, jednak nie może przekroczyć 200 tys. euro (100 tys. euro dla sektora transportu drogowego) w ciągu trzech lat. Oczywiście, prawo wprowadza także inne ograniczenia, z którymi warto się wcześniej zapoznać. Jednym z nich jest konieczność posiadania zadowalających wyników przedsiębiorstwa (firma nie może być na skraju bankructwa, jej dochody nie mogą maleć), czy też niemożność zużycia otrzymanych środków na zakup pojazdów lub przetwarzanie i wprowadzanie do obrotu produktów rolnych.

Przedsiębiorca, który stara się o uzyskanie takiej pomocy, musi przedstawić zaświadczenie, zgodnie z którym wykazuje czy i w jakim zakresie otrzymał w ciągu trzech ostatnich lat pomoc. Celem takiego oświadczenia jest sprawdzenie, czy nie przekroczył on przysługującego mu limitu.

Share