Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

Gmina przystąpiła do realizacji zadania polegającego na opracowaniu i sporządzeniu Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla obszaru obejmującego teren Gminy Nowe Miasto Lubawskie (PGN).

Plan ten ma docelowo przyczynić się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, zwiększenia udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, podnieść efektywność energetyczną, oraz poprawić jakość powietrza.

Jako dokument strategiczny, będzie wyznaczał kierunki działań Gminy w takich obszarach jak: oświetlenie uliczne, obiekty użyteczności publicznej, obiekty komunalne, rolnictwo, budynki jednorodzinne i wielorodzinne.

Opracowanie obejmować będzie lata 2014-2020. W ramach zadania, planujemy budowę bazy emisji CO2, na potrzeby której zostanie wykonana inwentaryzacja zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych w podziale na grupy źródeł:

• budynki mieszkalne jednorodzinne,
  • budynki mieszkalne wielorodzinne,
  • obiekty użyteczności publicznej,
  • inne obiekty gminne,
  • obiekty komunalne
  • rolnictwo
  • dystrybucja ciepła
  • przemysł, usługi
  • oświetlenie uliczne.

Inwentaryzacja zostanie przeprowadzona wskaźnikowo, jak również z wykorzystaniem badania ankietowego. Dane zawarte w bazie emisji CO2 posłużą do rzetelnego opracowania Planu Gospodarki Niskoemisyjnej.
Na realizację zadania Gmina pozyskała dofinansowanie z Unii Europejskiej, ze środków Funduszu Spójności, IX Osi Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 „Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna”, w ramach konkursu Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej – Plany gospodarki niskoemisyjnej - KONKURS nr 2/POIiŚ/9.3/2013. Poziom dofinansowania planu wynosi 85%.
10 listopada 2014r. Gmina podpisała z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie umowę o przyznanie dofinansowania. Obecnie trwa procedura w sprawie udzielenia zamówienia publicznego, w celu wyłonienia wykonawcy.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007 – 2013

www.pois.gov.pl

Dla rozwoju infrastruktury i środowiska