Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy NML

Gmina Nowe Miasto Lubawskie, w ramach przeprowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie konkursu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 – 2013, uzyskała dofinansowanie na realizację projektu pn.: Opracowanie planu gospodarki niskoemisyjnej dla obszaru obejmującego teren gminy Nowe Miasto Lubawskie. Głównym celem projektu jest więc sporządzenie takiego planu dla naszej gminy. Jego wartość to 38 060,00 zł, natomiast uzyskane dofinansowanie wynosi 32 351,00zł.

Co to jest gospodarka niskoemisyjna?

Gospodarka niskoemisyjna oznacza gospodarkę charakteryzującą się m.in. oddzieleniem wzrostu emisji gazów cieplarnianych od wzrostu gospodarczego, głównie poprzez ograniczenie wykorzystywania paliw kopalnych. Opiera się ona przede wszystkim na efektywności energetycznej (związanej z ilością zaoszczędzonej energii), wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii (ich zasób odnawia się w krótkim czasie, np. opady, promienie słoneczne) i zastosowaniu technologii ograniczających emisję.

W Polsce nie jesteśmy w stanie dokonać szybkiego i sprawnego przekształcenia naszej gospodarki w niskoemisyjną, głównie za sprawą wykorzystywania ww. paliw kopalnianych, będących głównym źródłem emisji gazów cieplarnianych. Kroki jakie poczynił rząd polski w ramach transformacji gospodarki wysokoemisyjnej w niskoemisyjną to opracowanie Narodowego Programu Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej. W nawiązaniu do niego w 2013 roku w Ministerstwie Gospodarki powstała koncepcja przygotowania lokalnych planów gospodarki niskoemisyjnej (PGN).

Czym więc jest PGN?

To dokument strategiczny, który wyznaczał będzie kierunki działań Gminy w takich obszarach jak: oświetlenie uliczne, obiekty użyteczności publicznej, obiekty komunalne, rolnictwo, budynki jednorodzinne i wielorodzinne. Opracowanie obejmować będzie lata 2014 – 2020. W ramach zadań planujemy budowę bazy emisji CO2, na potrzeby której zostanie wykonana inwentaryzacja zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych w podziale na odpowiednie grupy źródeł. Inwentaryzacja zostanie przeprowadzona wskaźnikowo, jak również z wykorzystaniem badania ankietowego, przeprowadzonego wśród mieszkańców naszej gminy.

Na jakim etapie projektu jesteśmy?

W dniu 9.03.2015 r. w siedzibie Urzędu Gminy odbyło się szkolenie dla pracowników na temat problematyki związanej z przygotowaniem i wdrożeniem Planu Gospodarki Niskoemisyjnej. Obecnie prace nad projektem są w fazie zbierania wszystkich niezbędnych informacji oraz sporządzenia zarysu planu. Kolejnym krokiem będzie przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami gminy podczas specjalnie zorganizowanego spotkania informacyjnego.

Co Gmina zrobiła dotychczas, by ograniczyć emisję gazów cieplarnianych?

Działania Gminy w kierunku ograniczenia emisji gazów cieplarnianych to przede wszystkim:

- wymiana systemu ogrzewania na pompy ciepła w Zespole Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie (odnawialne źródła energii),

- wymiana systemu ogrzewania na pelet drzewny w świetlicy w Mszanowie oraz w Społecznej Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Tylicach,

- wybudowanie kanalizacji sanitarnej w Mszanowie oraz Bratianie, a obecnie trwają również prace końcowe nad budową sieci w Pacółtowie,

- budowa nowego oświetlenia ulicznego w technologii energooszczędnej,

- przebudowa dróg z zastosowaniem rozwiązań ograniczających emisję CO2.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007 – 2013

www.pois.gov.pl

Dla rozwoju infrastruktury i środowiska