Gmina

Sołectwo Gryźliny

Sołectwo Gryźliny

Rozmiar czcionki:

Gryźliny to wieś sołecka położona w pólnocno-zachodniej części gminy, przy drodze z Nowego Dworu do Jamielnika, oddalona ok. 8 km na północny wschód od Nowego Miasta Lubawskiego. Wzmiankowana po raz pierwszy w roku 1402 jako Greszelinge. Informacja z roku 1409 podaje, że Mikołaj z Gryźlin otrzymał 9 grzywien za konia użytego w wyprawie na Dobrzyń. W roku 1414 właścicielami wsi są Mikołaj i Sander. Na przełomie XV i XVI wieku Gryźliny stanowią własność rodziny Wilkanowskich. W roku 1501 przy podziale między braćmi Wilkanowskimi Gryźliny otrzymuje Mateusz. Od roku 1570 wieś przechodzi w ręce rodziny Działyńskich. W wieku XIX właścicielem jest Józef Chrzanowski, a w roku 1890 majątek przejmuje Pruska Komisja Kolonizacyjna i rozparcelowuje go.

Sołectwo liczy 235 mieszkańców. Na terenie sołectwa znajduje się kościół filialny parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radomnie, park podworski, świetlica wiejska i Ochotnicza Straż Pożarna.

 

Sołtys

Edward Namsołek
Tel. 512 020 853

 

JavaScript must be enabled in order for you to use Google Maps.
However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser.
To view Google Maps, enable JavaScript by changing your browser options, and then try again.  Więcej ...

 Sołectwo Bagno  Sołectwo Bratian  Sołectwo Chrośle  Sołectwo Gryźliny  Sołectwo Gwiździny  Sołectwo Jamielnik  Sołectwo Kaczek  Sołectwo Lekarty  Sołectwo Mszanowo  Sołectwo Nawra  Sołectwo Nowy Dwór Bratiański  Sołectwo Pacółtowo  Sołectwo Pustki  Sołectwo Radomno  Sołectwo Skarlin  Sołectwo Tylice

Share