Gmina

Sołectwo Skarlin

Sołectwo Skarlin

Rozmiar czcionki:

Skarlin to wieś sołecka położona ok. 8 km na północny zachód od Nowego Miasta Lubawskiego, zamieszkała obecnie przez 655 mieszkańców.
Wzmiankowana po raz pierwszy w roku 1339 (jako "Zcyrlin ") wchodząc w skład wójtostwa bratiańskiego. Parafię w Skarlinie erygowano prawdopodobnie już ok. 1330 roku. Lista strat wojennych z 1414 roku informuje o spaleniu miejscowego kościoła i 30 gospodarstw. Łącznie straty wyceniono na 3000 grzywien. Od roku 1570 Skarlin stanowi własność królewską wchodzącą w skład starostwa bratiańskiego. W roku 1885 Skarlin zamieszkiwało 1070 mieszkańców z czego 914 stanowili katolicy, 143 ewangelicy i 13 Żydzi. W tym czasie istniały dwie szkoły: katolicka - zatrudniająca 2 nauczycieli, do której uczęszczało 130 uczniów i ewangelicka, do której uczęszczało 30 uczniów.

Sołectwo liczy 630 mieszkańców. Na terenie sołectwa znajduje się kościół parafialny, Szkoła Podstawowa, świetlica wiejska oraz Ochotnicza Straż Pożarna w której skład wchodzi orkiestra dęta.

 

Sołtys

 Andrzej Godziński
Tel. 512 392 290

 

JavaScript must be enabled in order for you to use Google Maps.
However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser.
To view Google Maps, enable JavaScript by changing your browser options, and then try again.

 

  Więcej ...

 Sołectwo Bagno  Sołectwo Bratian  Sołectwo Chrośle  Sołectwo Gryźliny  Sołectwo Gwiździny  Sołectwo Jamielnik  Sołectwo Kaczek  Sołectwo Lekarty  Sołectwo Mszanowo  Sołectwo Nawra  Sołectwo Nowy Dwór Bratiański  Sołectwo Pacółtowo  Sołectwo Pustki  Sołectwo Radomno  Sołectwo Skarlin  Sołectwo Tylice

Share