Gmina

Ułatwienia dla osób niesłyszących

Rozmiar czcionki:

 

Dla niemychW związku z wejściem w życie w dniu 1 kwietnia 2012 roku ustawy z dnia 19 sierpnia 2011r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. Nr 209 poz. 1243). Urząd Gminy Nowe Miasto Lubawskie udostępnia swoje usługi dla osób słabo słyszących oraz głuchych za pomocą następujących środków wspierających komunikowanie:

  • poczta elektroniczna – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. adres głównej skrzynki poczty elektronicznej Urzędu Gminy Nowe Miasto Lubawskie: na ten adres można przesyłać zapytania, prośby o umówienie spotkania w Urzędzie, itp.
  • przesyłanie wiadomości tekstowych SMS – 509 947 293
  • faks – 56 472 63 05

W kontakcie z Urzędem osoba niepełnosprawna ma prawo do:

  • pośrednictwa tłumacza PJM - polskiego języka migowego,
  • pośrednictwa tłumacza SJM - systemu językowo - migowego,
  • tłumacza przewodnika, nazwanego w ustawie tłumaczem SKOGN

Aby skorzystać z pośrednictwa tłumacza prosimy o powiadomienie Urzędu Gminy Nowe Miasto Lubawskie (pisemnie, mailem lub faksem) trzy dni przed planowanym terminem załatwienia sprawy, z wyłączeniem sytuacji nagłych. Formularz powiadomienia o chęci skorzystania ze świadczenia usług tłumacza PJM, SJM, SKOGN znajduje się w załączniku do niniejszej informacji.

(kliknij tutaj aby pobrać formularz powiadomienia).

Usługa jest bezpłatna dla osoby uprawnionej będącej osobą niepełnosprawną w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

UWAGA!

W przypadku korzystania przez osoby uprawnione z pomocy tzw. osoby przybranej, czyli osoby, która ukończyła 16 lat i została wybrana przez osobę uprawnioną w celu ułatwienia porozumiewania się z osobą uprawnioną i udzielenia jej pomocy w załatwieniu spraw, wizyta w Urzędzie Gminy Nowe Miasto Lubawskie nie musi być wcześniej uzgadniana.

 

Share