Gmina

Uroczystości pańtwowe i patriotyczne

75. rocznica wybuchu II wojny światowej

Rozmiar czcionki:

Dnia 1 września 2014 roku o godz. 12.00 na placu apelowym pod pomnikiem w Nawrze odbyły się uroczystości upamiętniające poległych podczas wybuchu II wojny światowej.

W obchodach 75. rocznicy napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę wzięli udział Starosta Nowomiejski Ewa Dembek, Burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego Józef Blank, władze miasta i radni miejscy, dyrektorzy miejskich jednostek organizacyjnych, komendanci służb mundurowych, harcerze, poczty sztandarowe organizacji pozarządowych i szkół, młodzież szkolna, kibice KS Drwęca i mieszkańcy. Naszą Gminę reprezentowali Wójt Gminy - Tomasz Waruszewski wraz z wiceprzewodniczącą Rady Gminy - Barbarą Grzywacz.

Po oficjalnych wystąpieniach delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Podniosłej uroczystości towarzyszyły występy nowomiejskiej młodzieży i Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Miejskiego Centrum Kultury Nowego Miasta Lubawskiego.

Poniżej fragmenty przemówienia Wójta Gminy:

 

Każdego roku spotykamy się w tym miejscu, przed pomnikiem ofiar hitleryzmu w Nawrze, my, przedstawiciele lokalnych władz, kościoła, organizacji społecznych, oraz kombatanci i młodzież, bo taką odczuwamy potrzebę i dlatego że jest to nasz obowiązek. Spotykamy się tutaj, by oddać hołd żołnierzom II wojny światowej, wszystkim obrońcom naszej ojczyzny, którzy nie szczędzili krwi i życia, aby jej bronić przed hitlerowskim i sowieckim najeźdźcą. Spotykamy się tutaj także po to, by skłonić młode pokolenia do odrobienia tej niewątpliwie trudnej lekcji historii, do wyciągnięcia z niej właściwych wniosków na przyszłość.

 Powiat lubawski, który graniczył z Prusami Wschodnimi, był jednym z pierwszych, który przeciwstawił się Trzeciej Rzeszy. Mieszkańcy powiatu od pierwszego dnia wojny doświadczyli wielu okrucieństw – najpierw miały miejsce aresztowania, przesłuchania, tortury, następnie eksterminacja najlepszych synów tej ziemi, elity intelektualnej, politycznej i gospodarczej, w pierwszym rzędzie katolickich księży i nauczycieli.

Dzisiejsza uroczystość z pewnością nie ma służyć rozdrapywaniu zabliźnionych dawno ran. Ma nam przypominać, że po to, byśmy mogli żyć w wolnej i w pełni suwerennej Polsce, nasi przodkowie przelali morze krwi i ponieśli ogrom cierpień. Dlatego oddajemy im bezwzględny szacunek, pamięć i hołd.

 

 

 

Pełny tekst przemówienia Wójta Gminy do pobrania tutaj.

 

Share