Gmina

Uroczystości pańtwowe i patriotyczne

Świętowaliśmy Dzień Niepodległości

Rozmiar czcionki:

Podniosła atmosfera towarzyszyła uczestnikom spotkania podczas przeżywania uroczystości odzyskania niepodległości. Wśród jesiennych liści dziękowaliśmy i składaliśmy hołd tym, którzy zginęli w imię naszej wolności i za to, że dziś możemy z dumą mienić się Polakami.

11 listopada na zaproszenie Nadleśniczego Nadleśnictwa Iława - Pani Anny Krzyżanowskiej, Wójta Gminy Nowe Miasto Lubawskie – Tomasza Waruszewskiego i Dyrektora Gminnego Centrum Kultury – Andrzeja Andrzejewskiego, spotkaliśmy się w celu świętowania dnia odzyskania niepodległości.

 

Wśród zaproszonych gości pojawili się: wicestarosta powiatu nowomiejskiego – Marcin Buliński, Roman Trąpczyński – wieloletni Wójt Gminy, Proboszcz Parafii w Bratianie Ks. Kanonik Edward Barański, Ks. Mariusz Rybicki - duszpasterz leśników, przedstawiciele nadleśnictwa Iława, radni i sołtysi Gminy, dyrektorzy szkół. Przybyły również poczty sztandarowe z jednostek OSP i ze szkół z terenu Gminy, harcerze z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Jamielniku, ułani oraz mieszkańcy okolicznych wsi.

Uroczystość odbyła się, jak co roku, w Bratianie przy kapliczce pod Trzema Dębami. Dlaczego tutaj? Otóż, w 1930r. kapliczkę zawierającą wizerunek Matki Boskiej powiesił Leon Staszak, zawiadujący w tym czasie tylickimi lasami, gorący patriota i powstaniec wielkopolski jako dziękczynienie za odzyskanie niepodległości. Po drugiej wojnie światowej ułożył patriotyczną modlitwę, którą zapisał bocianim piórem i umieścił w kapliczce. Niestety rękopis został skradziony i nigdy nie odnaleziony. Od czterech lat spotykamy się na skrzyżowaniu leśnych dróg pod 250-letnimi dębami by wspólnie przeżywać powrót w przeszłość. 

Wszystkich obecnych powitała Pani Nadleśniczy oraz Wójt Gminy. W powitalnym wystąpieniu Pana Wójta padły słowa:

"Dzisiejszy dzień skłania nas do zadumy nad historią naszej ojczyzny. Wspominamy bohaterów powstań narodowych i wszystkich walk niepodległościowych. Wspominamy także lokalnych bohaterów: dowódcę 4. Kompanii Lubawskiej walczącej w powstaniu styczniowym – Jana Fryderyka Wandela ps. Ewald; generała Adolfa Mikołaja Waraksiewicza – dowódcę brygady kawalerii, uczestnika wielu wojen i bitew niepodległościowych; ks. Józefa Dembieńskiego – wybitnego działacza niepodległościowego i społecznego i wiele innych osób."

"Nasi przodkowie zapewne nie wywalczyliby wolnej Polski, gdyby nie byli jej wierni i gdyby nie ich patriotyczny duch.
A czy my dzisiaj jesteśmy wierni Polsce, czy jesteśmy patriotami? I co w dzisiejszych realiach wolnej Polski oznacza bycie patriotą?
Patriotyzm dzisiejszych czasów to uczestnictwo w świętach narodowych takich jak to dzisiejsze, to obywatelska postawa nacechowana otwartością, by samemu rozwiązać choć niektóre problemy społeczne, to wola zrobienia czegoś pożytecznego dla miejsca, w którym żyjemy, i dla kraju."

"Takie dni jak ten dzisiejszy przypominają nam, jak wielkim darem jest Ojczyzna i Wolność. Ale ta świadomość to nie tylko powód do dumy i radości. To również świadomość, że jesteśmy za tę wolność odpowiedzialni. Że jesteśmy odpowiedzialni za naszą Ojczyznę, za nasz Powiat i Gminę. Każdy z nas powinien choć trochę tej odpowiedzialności wziąć na swoje barki. Pielęgnujmy wolność na co dzień, wypełniając przesłanie Jana Pawła II, który mówił, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze, tylko zadana."

(Pełny tekst przemówienia do pobrania tutaj)

 

Miejscowy leśniczy Pan Jan Czapliński, który po swoim ojcu opiekuje się kapliczką, przypomniał nam jej historię. Wraz z Ks. Kanonikiem Edwardem Barańskim oraz Ks. Mariuszem Rybickim zmówiliśmy modlitwę za Ojczyznę i poległych leśników. Następnie u stóp kapliczki zostały złożone wiązanki kwiatów. Bardzo uroczyście poprowadzony został przez byłą uczennicę z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Jamielniku Apel Poległych. 

Wszyscy obecni mieli również sposobność podziwiać pochodzące z wojennych czasów stroje ułanów dosiadających „rącze wierzchowce”. Spotkanie uświetnił występ Zespołu Forest Brass z Nadleśnictwa Lidzbark, który zagrał znane i lubiane pieśni patriotyczne. Część artystyczną zaś zapewnili uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Jamielniku. Całą uroczystość poprowadził Pan Henryk Zagórski – nauczyciel Szkoły Podstawowej im. Ks. Kazimierza Wróblewskiego w Gwiździnach oraz pasjonat historii.
Na koniec Pani Anna Krzyżanowska zaprosiła wszystkich przybyłych na gorący posiłek zorganizowany przez Nadleśnictwo Iława.


 

 

 

Share