Uroczystości pańtwowe i patriotyczne

Zaproszenie na obchody Narodowego Święta Niepodległości

Plakat11 listopada 2011m 11 listopada 2011 roku Gmina Nowe Miasto Lubawskie świętować będzie kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Hołd poległym w walce o niepodległość oddadzą m.in. poczty sztandarowe, harcerze, uczniowie szkoły oraz władze lokalne, zaś Ks. Proboszcz Edward Barański poprowadzi modlitwę za ojczyznę oraz poległych w jej obronie. W swoim wystąpieniu Krzysztof Kliniewski przedstawi krótką historię działań partyzanckich na naszym terenie. W części artystycznej wystąpią uczniowie Zespołu Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się o godzinie 12:00 w magicznym miejscu przy Trzech Dębach w Bratianie. Jak mówią mieszkańcy tych stron, owiane są one legendą o zakopanych pod nimi skarbach i ukrytych mogiłach. Na jednym z drzew zawieszona jest kapliczka z wizerunkiem Matki Boskiej. W 1935 roku umieścił ją tam Leon Stasiak - uczestnik powstania wielkopolskiego i wielki patriota zawiadujący na przełomie lat 20-tych i 30-tych tylickimi lasami. Kapliczka została poświęcona przez miejscowego księdza, a był to akt dziękczynienia za powrót naszych ziem do Macierzy. Leon Stasiak już nie żyje lecz pozostała legenda i kapliczka, która jest do dnia dzisiejszego celem spacerów i miejscem modlitwy.

Źródło: Gminne Centrum Kultury w Mszanowie