Uroczystości pańtwowe i patriotyczne

Obchody Święta Niepodległości

Kapliczka Trzy DębyŚwięto odzyskania po 123 latach zborów niepodległości, powinno być najważniejszym dla każdego Polaka. 11 listopada w Gminie Nowe Miasto Lubawskie obchodzono uroczystość rocznicy odzyskania niepodległości. Obchody gminne, które zorganizowało Gminne Centrum Kultury, odbyły się przy Trzech Dębach w Bratianie.

By oddać hołd poległym w walce o niepodległość, do tego szczególnego miejsca przybyły: władze lokalne z Wójtem Gminy Nowe Miasto Lubawskie Tomaszem Waruszewskim na czele, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury Andrzej Andrzejewski, Radni Gminy, uczniowie szkół, harcerze, strażacy i liczni mieszkańcy Gminy. Honoru dodawały przybyłe poczty sztandarowe szkół i organizacji.

W tym szczególnym miejscu, które słynie z legendy o zakopanym skarbie ks. Proboszcz Edward Barański wraz z zebranymi odmówił modlitwę za Ojczyznę oraz poległych w walkach o niepodległość. Uczniowie Zespołu Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie wykonali część artystyczną recytując wiersze i śpiewając żołnierskie i patriotyczne pieśni, które wielu skłaniały do refleksji. Podczas obchodów wystąpił Krzysztof Kleniewski miejscowy pasjonat historii, opowiadając jak wyglądało odzyskania niepodległości na Ziemi Lubawskiej. Na zakończenie zebrani przenieśli się do Gminnego Centrum Kultury w Mszanowie gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie wystawy „Gmina Nowomiejska na starej pocztówce" ze zbiorów Krzysztofa Kliniewskiego.

Źródło: GCK

Foto: Stanisław R. Ulatowski, Grażyna Jonowska Gazeta Nowomiejska