Uroczystości pańtwowe i patriotyczne

Dzień pamięci żołnierzy wyklętych w GCK-u

Dzień pamięci żołnierzy wyklętychOd dwóch lat 1 marca jest w Polsce świętem państwowym. Ustanowiono go dla uczczenia pamięci żołnierzy antykomunistycznego podziemia z okresu wojny i lat powojennych.

Z tej okazji w Gminnym Centrum Kultury w Mszanowie odbyło się spotkanie pn. „Partyzancki Kraj nad Welem” poświęcone pamięci żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego z ziemi lubawskiej. Cześć artystyczną przygotowała młodzież gimnazjalna z Zespołu Szkól im. Jana Pawła II w Jamielniku, później pani Ewa Rzeszutko opowiedziała o cudzie pod Boleszynem Andrzeja Różyckiego. Na obchodach był jeden z ostatnich żołnierzy wyklętych Kazimierz Komoszyński pseudonim Kajtek.

W Polskim Radiu Olsztyn była emitowana na żywo relacja z tej uroczystości. W programie wystąpili m. innymi Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie Tomasz Waruszewski, oraz Dyrektor GCK-u Andrzej Andrzejewski, a także historycy Ewa Rzeszutko i Bartosz Grabowski.

Foto K. Ochocka Gazeta Nowomiejska

Źródło GCK