Uroczystości pańtwowe i patriotyczne

Spotkanie z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Wykleci m1 marca 2011r. w sali Gminnego Centrum Kultury w Mszanowie odbyło się spotkanie z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", które poświęcone było pamięci żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 1944-1963. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, rodziny poległych żołnierzy oraz sami uczestnicy podziemia antykomunistycznego. Spotkanie rozpoczęło się od części artystycznej, przygotowanej przez uczniów ze szkoły w Jamielniku, którzy wprowadzili obecnych na sali w chwilę zadumy i refleksji. Następnie wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie - Tomasz Waruszewski oraz Kazimierz Konicz - wójt Gminy Grodziczno, wręczyli rodzinom poległych oraz obecnym kombatantom wyrazu uznania za walkę o niepodległą Polskę.

Kawałek historii „żołnierzy wyklętych" działających na naszych terenach przybliżyła Pani Ewa Rzeszutko, nauczycielka historii z Lidzbarka Welskiego. Na koniec po oficjalnej części, obecni na sali goście, mogli obejrzeć wystawę zdjęć, materiałów, książek poświęconych „Żołnierzom Wyklętym" oraz podyskutować przy kawie i ciastku.

Źródło GCK Mszanowo
Foto © Gazeta Nowomiejska K. Ochocka/ GCK