Uroczystości pańtwowe i patriotyczne

Ojczyzna to pamięć i groby

grob m„Ojczyzna to pamięć i groby" powiedział Józef Piłsudski. Pomny tej myśli Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie Tomasz Waruszewski zainicjował akcje renowacji grobów ofiar II wojny światowej. Od jej wybuchu minęły już 73 lata i jest już coraz mniej świadków pamiętających tamte okropne czasy. Pozostały tylko groby i pamięć.

Wprowadzając słowa w czyny uporządkowano i odnowiono miejsca pochówku ofiar wojny znajdujące się na cmentarzu parafialnym w Skarlinie.

Są to:

• Ufundowana przez społeczeństwo Skarlina w 1974 roku mogiła ofiar terroru hitlerowskiego z terenu Skarlina.
  • Mogiła kobiet narodowości żydowskiej, więźniarek obozu w Gwiździnach, zamordowanych w przededniu wyzwolenia, podczas ewakuacji obozu.
Mogiły przed renowacją Mogiły po renowacji
grob1przed grob1po

grob2przed grob3po

Wspomnijmy pomordowanych 1 września, w rocznicę wybuchy wojny.

II etap zadania, współfinansowanego przez Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego, polegać będzie na cyklicznych pracach porządkowych przy mogiłach i przystrojeniu ich na Święto Wszystkich Świętych.