Gmina

Uroczystości pańtwowe i patriotyczne

Dzień Niepodległości 11 listopada 2012 r.

Rozmiar czcionki:

 Dzien niepodległosci 2012 panorama

11 listopada, w pięknej jesiennej scenerii tylickiego lasu, na skrzyżowaniu dróg przy Trzech Dębach, gdzie kiedyś spotykała się miejscowa ludność, wypasająca bydło w okolicznych lasach, aby z dala od czujnych uszu zaborcy dzielić się swoimi troskami, a po odzyskaniu niepodległości powstaniec wielkopolski w podzięce za odzyskaną wolność powiesił wotywną kapliczkę z Matka Boską Częstochowską, zebrali się mieszkańcy Gminy Nowe Miasto Lubawskie, leśnicy Nadleśnictwa Iława, młodzież szkolna i nauczyciele, strażacy i harcerze, duchowni z okolicznych parafii, radni, sołtysi. Nie mogło zabraknąć Wójta Gminy Tomasza Waruszewskiego, dla którego pamięć o zrywach patriotycznych Narodu jest zawsze sprawą najwyższej wagi. Licznie przybyli goście z Nowego Miasta i okolic. Stało się bowiem już tradycją, aby rocznicę odzyskania niepodległości w 1918 roku czcić właśnie tutaj.

Uroczystość rozpoczęto od odśpiewania Hymnu Państwowego. Mazurka Dąbrowskiego zaintonował Zespół Sygnalistów Myśliwskich Nadleśnictwa Lidzbarka.
Gdy jego dźwięki przebrzmiały zebranych powitała gospodarz tych lasów Nadleśniczy Iławska Anna Krzyżanowska. Po niej głos zabrał Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie Tomasz Waruszewski.
W swoim przemówieniu m.innymi zaapelował:

„Budujmy lepsze społeczeństwo i lepszą Ojczyznę, poczynając od siebie samych, poczynając od naszej Parafii i Gminy. Okazujmy sobie więcej szacunku i zrozumienia. Bądźmy powściągliwi w ocenianiu innych i nie atakujmy się wzajemnie. Jeśli już musimy skrytykować naszego sąsiada, gospodarza gminy czy powiatu – róbmy to z szacunkiem dla drugiej strony i z poszanowaniem odmienności poglądów. Szanujmy zawsze prezydenta bez względu na to, kto nim jest i jak sprawuje władzę, bo to jest nasz prezydent, wybrany w demokratycznych wyborach, i szacunek należy się choćby dla samego urzędu.
Nie traćmy tak pochopnie zaufania do naszych przywódców, bo wtedy ich nie potrzebujemy. O ile więcej korzyści i spokoju można byłoby osiągnąć, gdyby społeczeństwo ufało swojemu przewodnikowi, że prowadzi je we właściwą stronę. Niepodległość i demokracja dają nam możliwość wyboru władz, a często nie po czterech latach, ale zaraz po wyborze, już nie ufamy władzy, którą sami wybraliśmy."

(Pełny tekst przemówienia do pobrania tutaj.)

Następnie Wójt Gminy oraz delegacje złożyli kwiat i zapalili znicze u stóp dębu do którego przybita jest kapliczka, a Leśniczy Tylicki Jan Czapliński przypomniał genezę ufundowania kapliczki oraz jej historię, która w jego rodzinie jest przekazywana z ojca na syna, wraz ze zobowiązaniem opieki nad nią, już w drugim pokoleniu.

Proboszcz Bratiański ks. kan. Edward Barański modlił się w intencji tych, którzy oddali swe życie w walkach o wolność Ojczyzny i o jej pomyślność w przyszłości, a jedna z uczennic odczytała apel poległych.

W dalszej części uczennice Zespołu Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie przybliżyły fakty historyczne związane z odzyskaniem niepodległości.
Uroczystość uświetnił krótki koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu Sygnalistów Myśliwskich oraz montaż słowno muzyczny w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej w Tylicach.

Niewątpliwą atrakcją tegorocznych uroczystości był udział w niej ułanów ze Stowarzyszenia Miłośników Kawalerii im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Kobyłce, którym towarzyszył jego prezes Andrzej Michalik. Do ułanów dołączyli nasi konni w tym Radny Gminy Jan Karwowski, który doskonale prezentował się w mundurze rotmistrza, dosiadając karego rumaka.

Na zakończenie zebrani przemieścili się leśnym duktem do miejsca w którym rozstawione były stoły, a z kuchni polowej unosił się smakowity zapach grochówki. To jednak jest późna jesień i choć pogoda dopisała warto było się rozgrzać. Jako, że w zgromadzeniu licznie uczestniczyli leśnicy i strażacy bez obaw rozpalono ogniska, na których można było upiec sobie smaczne kiełbaski.

W przyszłym roku na pewno także spotkamy się 11 listopada przy Trzech Dębach.

Uroczystość przygotowali Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie, Nadleśnictwo Iława, Gminne Centrum Kultury w Mszanowie oraz nauczyciele i uczniowie szkól z Bratiana i z Tylic.

Share