Uroczystości pańtwowe i patriotyczne

74 rocznica wybuchu II wojny światowej

Nawra 2013 mW sobotę 1 września przy pomniku w Nawrze, który stoi w tym miejscu od 1962 r., zebrało się społeczeństwo Nowego Miasta Lubawskiego i okolicznych gmin, aby uczcić pamięć mieszkańców tych okolic pomordowanych i poległych podczas II wojny światowej. W pobliskiej leśnej dolince okupant hitlerowski, a właściwie zamieszkali tu od przed wojny Niemcy – członkowie Selbstschutzu, w okresie od drugiej połowy października do połowy listopada 1939, mordowali swoich niedawnych sąsiadów i znajomych tylko dlatego, że byli Polakami.

W Uroczystości tej uczestniczyli miedzy innymi Starosta Nowomiejski Ewa Dembek, Burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego Józef Blank, Proboszcz parafii św. Tomasza ks. Zbigniew Markowski. Naszą Gminę reprezentowali Wójt Tomasz Waruszewski wraz z Wiceprzewodniczącą Rady Gminy Barbarą Grzywacz. Obecni byli także przedstawiciele organizacji kombatanckich, harcerstwa młodzieży szkolnej, Straży Pożarnej i Policji. Po okolicznościowych przemówieniach wszyscy złożyli kwiaty i zapalili znicze u stóp pomnika.

Warto tu dodać że obecnie mocno zaawansowane są prace mające na celu poprawę estetyki placu przy pomniku. Miedzy innymi wymieniane są na kostkę brukową popękane i nierówne płyty chodnikowe, ustawiono nowe maszty flag, a także uporządkowano teren i przystrzyżono żywopłoty. Docelowo zamontowane mają być tu blokady uchylne uniemożliwiające wjazd pojazdów na teren przy pomniku, gdyż wcześniej zdarzało się, że w tym miejscu pamięci urządzano pikniki lub działy się inne niegodne tego miejsca rzeczy. Prace te finansowane są wspólnie ze środków Nowego Miasta Lubawskiego i Gminy Nowe Miasto Lubawskie.

Foto Stanisław R. Ulatowski Gazeta Nowomiejska