Gmina

Uroczystości pańtwowe i patriotyczne

Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Rozmiar czcionki:

Żołnierze WyklęciDnia 28 lutego o godz. 12.00 w Szkole Podstawowej w Radomnie odbyło się spotkanie z okazji obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia „Żołnierzy Wyklętych". Spotkanie poświęcone było pamięci żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 1944-1963.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas IV – VI, władze Gminy Nowe Miasto Lubawskie oraz rodzina Franciszka Jadanowskiego ps. Lew, mieszkańca Radomna, który walczył w antykomunistycznym podziemiu i prelegenci Adam Kopiczyński oraz Piotr Rydel z Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubawskiej. Akademię otworzyła Dyrektor Szkoły Podstawowej w Radomnie, Barbara Śmiech, która podziękowała za przygotowanie obchodów narodowego święta: nauczycielce – Marioli Gutowskiej, bibliotekarce – Ewie Skubaja oraz Radzie Rodziców. Po niej głos zabrał Wójt Gminy, Tomasz Waruszewski, który powitał wszystkich zebranych. Całą uroczystość prowadził Andrzej Andrzejewski, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury Nowe Miasto Lub. z/s w Mszanowie.

 Młodzież z klasy VI przedstawiła montaż słowno-muzyczny, w którym przypomniała historię walki prowadzonej przez „Żołnierzy Wyklętych". Fakty historyczne przeplatane były wierszem i piosenką. Przywołano też postać Franciszka Jadanowskiego ps. Lew, mieszkańca Radomna, który zginął walcząc z komunistyczną władzą. Następnie głos zabrali prelegenci Adam Kopiczyński oraz Piotr Rydel z Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubawskiej.
Miłą niespodziankę dla zebranych przygotowali przedstawiciele rodziny Jadanowskich, którzy wykonali pieśń „O cześć Wam panowie z Lublina". Następnie głos zabrała synowa Franciszka Jadanowskiego, która opowiedziała historię rodziny Jadanowskich. Drżącym ze wzruszenia głosem mówiła o wielkiej biedzie i prześladowaniu rodziny przez funkcjonariuszy MO oraz o tym jak ciężko było im żyć z piętnem męża i ojca – bandyty. Wszyscy zgromadzeni w ciszy i skupieniu, niektórzy nawet z łezką w oku wysłuchali opowieści o tym jak ciało Lwa wrzucona na wóz i pokazywano na ulicach Nowego Miasta Lub. jako groźnego bandytę.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych stał się okazją do wyrażenia hołdu i uczczenia walki oraz ofiary, bólu i cierpienia nie tylko Franciszka Jadanowskiego, ale wszystkich, którzy walczyli po stronie antykomunistycznego podziemia. Wójt Gminy Tomasz Waruszewski składając hołd poległym, złożył symboliczną wiązankę kwiatów na grobie Franciszka Jadanowskiego, który jest pochowany na cmentarzu w Radomnie.

Tekst & foto Szkoła Podstawowa w Radomnie

 

Share