Gmina

Uroczystości pańtwowe i patriotyczne

Dąb Pamięci w Gwiździnach

Rozmiar czcionki:

dab pamieciW dniu 10 kwietnia 2014 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. ks. Kazimierza Wróblewskiego wraz z nauczycielami, z Pocztem Sztandarowym na czele, wyruszyli w marszu pamięci na skwer, gdzie posadzony jest Dąb Pamięci. Do społeczności szkolnej dołączyli Państwo Grażyna i Janusz Browalscy - przedstawiciele rodziny zamordowanego w Miednoje w 1940 r. mieszkańca Gwiździn asp. Franciszka Chały oraz Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie - Tomasz Waruszewski. Przy Dębie zebranych powitała Dyrektor Szkoły - Hanna Błaszkowska, przybliżając okoliczności posadzenia tego wyjątkowego drzewa. Uroczystość dla uczczenia ofiar katyńskich zaczęła się od odśpiewania Hymnu Państwowego. Następnie uczniowie pod kierunkiem nauczycieli:

Marii Przeradzkiej, Anny Falkowskiej i Henryka Zagórskiego; przedstawili program artystyczny. Wypowiedziane i wyśpiewane poetyckie słowa pełne patriotyzmu odnosiły się do zamordowanego asp. Franciszka Chały oraz do wszystkich ofiar katyńskiej zbrodni sprzed 74 lat. Uroczystość ta poświęcona była też ofiarom katastrofy smoleńskiej z 2010 r. Wciąż trudno nam pojąć ogrom tragedii jaka dotknęła nasz naród, kiedy zginęli jego najwybitniejsi przedstawiciele, lecąc do katyńskiego lasu, aby tam oddać hołd bestialsko zamordowanym w 1940 r. Polakom. To dla nich wszystkich był nasz marsz pamięci. To dla nich zapaliliśmy znicz naszej pamięci i złożyliśmy kwiaty u stóp Dębu. To im wszystkim każdy uczestnik uroczystości oddał osobisty hołd w chwili milczenia. Zanim sztandar poprowadził nas do szkoły, usłyszeliśmy słowa podziękowania od Pani Grażyny Browalskiej - wnuczki asp. Franciszka Chały. Wójt nowomiejskiej gminy Tomasz Waruszewski wyraził swoje uznanie dla szkoły za posadzenie Dębu Pamięci i coroczne uroczystości, które mają przy nim miejsce. Niech rośnie mocny Dąb Pamięci i niech mocna i trwała będzie nasza pamięć o tych, których połączyła na zawsze katyńska tragedia.

 Tekst & foto: Henryk Zagórski

Share