Gmina

Aktualności

113. urodziny Pluszowego Misia w Bibliotekach Publicznych

Rozmiar czcionki:

113. urodziny Pluszowego Misia w Bibliotekach Publicznych w gminie Nowe Miasto Lubawskie - Pluszowy Miś był zadowolony, a dzieci szczęśliwe.

13. lat temu ogłoszono Światowy Dzień Pluszowego Misia, który obchodzony jest 25 listopada.

Święto to ustanowiono w setną rocznicę powstania maskotki, kiedy to w 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie, podczas którego jeden z myśliwych postrzelił małego niedźwiadka. Prezydent ujrzawszy zranione i przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Świadek tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku i opisał zdarzenie w waszyngtońskiej gazecie. Fakt ten w celach marketingowych wykorzystał producent zabawek, który postanowił wyprodukować maskotkę na podobieństwo zranionego niedźwiadka. I to był strzał w dziesiątkę! Od tego momentu pluszowy misiak stał się ulubioną maskotą nie tylko dzieci, ale również dorosłych.

Z tej to właśnie okazji, po raz kolejny zorganizowano w bibliotekach publicznych urodziny Pluszowego Misia. Jak zawsze goście dopisali i to nie tylko „malusińscy”. Ewa Skubaja do biblioteki w Radomnie i Bratianie zaprosiła przedszkolaków. W gwiździńskiej i jamielnickiej bibliotece uroczystość odbyła się w sobotę, zatem nikt nie mógł przewidzieć ilu gości będzie chciało uczestniczyć w święcie Pluszowego Misia. I tu, ku wielkiemu zaskoczeniu, goście dopisali. Życzeniom i zabawom na przemian z recytacją i lekturą o pluszowym misiu nie było końca.

Celem tego święta jest nie tylko integracja najmłodszego pokolenia, ale również kształtowanie u dzieci poczucia poszanowania zabawek, rozbudzanie czytelnictwa u najmłodszych, a także rozwijanie u dzieci poczucia ważności podtrzymywania tradycji związanych z obchodzeniem urodzinowych świąt, którym towarzyszy tort i wspólne odśpiewanie życzeń kolejnych „Stu lat”.

 

(Źródło: Elżbieta Olszta)

 

 

Share