O finansach… w bibliotece

Jlogo finanse small2esteś po pięćdziesiątce, a komputer to dla Ciebie czarna magia. Patrzysz z zazdrością jak Twoje dzieci wnuki biegle obsługują to, goszczące w wielu domach, urządzenie wykorzystując je do nauki, zabawy i wędrówek po Internecie. To może się skończyć. I ty będziesz mógł:

• Nie ruszając się z domu i bez obaw sprawdzić swój rachunek bankowy oraz dokonać na nim operacji, bez uciążliwego wyczekiwania w kolejce i o każdej porze dnia i nocy
  • Zrobić tańsze zakupy w sklepach internetowych
  • Wylicytować coś unikalnego i po okazyjnej cenie na aukcji krajowej na Allegro lub nawet z całego Świata poprzez eBay itp.
  • To wszystko dzięki projektowi „O finansach... w bibliotece" do którego zakwalifikowała się Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Mieście Lubawskim z/s w Gwiździnach. Projekt ten jest dofinansowany ze środków Narodowego Banku Polskiego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

Celem projektu jest zwiększenie u osób starszych, mieszkających na terenach wiejskich i w małych miastach, umiejętności korzystania z usług finansowych, w tym bankowości elektronicznej. Działania te mają przyczynić się do zmniejszenia wykluczenia finansowego seniorów z takich terenów poprzez przekazanie niezbędnej wiedzy, a także przełamanie oporów psychologicznych, do których należy brak zaufania do instytucji finansowych, w tym do banków, oraz obawa przed nowymi technologiami. Biblioteki są postrzegane jako miejsca bezpieczne, nieprowadzące działalności o charakterze komercyjnym, a bibliotekarze, cieszą się zaufaniem na swoim terenie, dlatego właśnie to je wybrano do realizacje projektu.

W pierwszym etapie będzie przeprowadzone niezbędne szkolenie bibliotekarzy, a następnie osoby w wieku 50+ będą mogły uczestniczyć w cyklu pięciu spotkań poświęconych wybranym usługom finansowym.

O szczegółach będziemy informować na bieżąco.