XI Powiatowy Happening Ekologiczny dla uczniów klas I – III i OP

heppening ekologiczny 2014"Ruch i właściwe żywienie to zdrowie i zadowolenie"

11 kwietnia 2014r.  w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Jamielniku już po raz jedenasty odbył się Powiatowy Happening Ekologiczny dla uczniów klas I – III. Tym razem dzieci bawiły się i uczyły zdrowego stylu życia.

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tegorocznego happeningu.

Happening przygotowały: Mirosława Granica, Iwona Wasilów, Katarzyna Przeradzka, Aleksandra Szeklińska oraz Hanna Hejka – Piotrowska.

Autor: Pani Mirosława Granica

„Ruch i właściwe żywienie to zdrowie i zadowolenie”

11 maja 2014r.  w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Jamielniku już po raz jedenasty odbył się Powiatowy Happening Ekologiczny dla uczniów klas I – III. Tym razem dzieci bawiły się i uczyły zdrowego stylu życia. Prowadzące nauczycielki z jamielnickiej szkoły przygotowały wiele atrakcji dla maluchów. Uczestnicy prezentowali hasła promujące zdrowie i sport, praktycznie segregowały śmieci, wspólnie śpiewały i tańczyły. Później samodzielnie przygotowywały sałatkę wiosenną, pastę jajeczną i owocowe szaszłyki. Zajęcia kulinarne odbyły się w grupach, by wyłonić najlepiej przygotowaną potrawę. Po degustacji przez gości oraz wszystkich uczestników uznano, że wszystkie potrawy były jednakowo smaczne. Następnie dzieci wraz ze swoimi opiekunami zakładały hodowlę natki pietruszki, rzeżuchy i szczypiorku.  Wysłuchały wystąpienia przedstawicielki SANEPID –u z Nowego Miasta Lub. pani Krystyny Obrębskiej. Chętnie współpracowały w czasie prelekcji i nawiązywały dialog na temat właściwego żywienia oraz potrzeby ruchu dla jak najlepszego rozwoju młodego organizmu. Dzieci miały również okazję spotkać się z kolarzem, a zarazem nauczycielem jamielnickiej szkoły panem Tomaszem Lewsza. Prezentował on sprzęt sportowy, swoje trofea i opowiadał o kolarskiej pasji. Zachęcał dzieci do uprawiania sportów, które poprawiają sprawność, ale przede wszystkim dają dużo satysfakcji. Zwrócił też uwagę, aby jeździć na rowerach w kaskach, które mogą zapobiec groźnym urazom głowy. Na happeningu gościliśmy także przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Nowym Mieście Lub.  Pan Krzysztof Puwalski uświadamiał dzieci, jak ważne jest dla nas wszystkich segregowanie i właściwe składowanie odpadów. Każda ze szkół została obdarowana przez starostwo drzewkiem i  budką lęgową dla ptaków. Prowadzący poinstruował uczestników, jak należy zawiesić budkę oraz jak o nią dbać. Następnie przyszedł czas na degustację zdrowych, wspaniale wyglądających i smakujących kanapek, które przygotowały nieocenione mamy uczniów z jamielnickiej szkoły. Sponsorem produktów do kanapek był wójt Gminy Nowe Miasto Lub. pan Tomasz Waruszewski. Na zakończenie zasadzono kolejne drzewko upamiętniające spotkanie, wszystkie dzieci złożyły uroczyste ślubowanie młodych ekologów, otrzymały foldery oraz prezenty dla siebie i szkół. W happeningu uczestniczyły szkoły z Krotoszyn, Zajączkowa, Bratiana, Radomna i oczywiście z Jamielnika. Współorganizatorami byli: Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej, Starostwo Powiatowe w Nowym Mieście Lub., Gmina Nowe Miasto Lub. oraz  Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Nowym Mieście Lub.

Autor: Pani Mirosława Granica