Gmina

Aktualności

Kryminalny świat Niemirskiego i nie tylko… w jamielnickiej bibliotece

Rozmiar czcionki:

Spotkanie autorskieO tym, że spotkania autorskie nie muszą być nudne przekonali się Ci, którzy uczestniczyli w spotkaniu z Arkadiuszem Niemirskim - autorem powieści kryminalnych skierowanych zarówno do młodzieży, jak i starszych czytelników. Zapewne nikt nie spodziewał się, że o książkach można mówić w tak interesujący sposób.

Arkadiusz Niemirski historię swojej twórczości przedstawił, posługując się prezentacją multimedialną. W ten niespotykany, jak na literatów sposób zaprezentował czytelnikom swoja historię począwszy od lat niemowlęcych poprzez lata licealne, studenckie, aż po czasy współczesne.

 Przygodę z książkę rozpoczął od momentu, kiedy posiadł umiejętność czytania. W ciekawy sposób przedstawił czytelnikom ulubiony przez siebie świat powieści kryminalnej: Edgara Allana Poe i jego detektywa C. Auguste Dupina, Sherlocka Holmesa Artura Conana Doyle'a, Agathy Christie i jej Herkulesa Poirot i Panny Marple. W gronie ulubionych pisarzy „kryminalnych" znaleźli się również: Raymond Chandler, George Simenon, Aliestair MacLean, Robert Ludlum, Fryderyk Forsyth. Wzorcowym detektywem dla Niemirskiego okazał się jednak porucznik Columbo, który niestety nie ma pierwowzoru literackiego.

Poważne pisanie Niemirski rozpoczął w 2000 r. Literacką inspiracją dla pisarza okazała się seria Pana Samochodzika Zbigniewa Nienackiego, w którym rozczytywał się jako nastolatek. Perypetie bohatera jeżdżącego wehikułem zafascynowały literata do tego stopnia, że postanowił kontynuować przygody Pana Samochodzika. Tę kultowa serię wzbogacił o szesnaście tomów. Niemirski jest również autorem książek dla dorosłych: Pojedynek detektywów, Zbrodnia prawie doskonała, Tajemnica Fabritiusa, Klątwa Nipkowa. Niebawem ukaże się Prowokator.

Praca pisarza w Radio Polskim oraz kabarecie wyczuwalna była niemalże w każdym momencie. Łatwość nawiązywania kontaktu z czytelnikami sprawiła, że każdy z gości czuł się, jak na spotkaniu z kimś bliskim, z kimś z kim można bez skrepowania porozmawiać. A o to przecież chodziło.
Życiowe motto pisarza, które chciał również przekazać czytelnikom, to :

„Najważniejsza we wszystkim, co się robi, jest pasja i konsekwencja. Człowiek bez pasji jest po prostu trupem, nie ma w nim życia. Żeby coś osiągnąć, trzeba tego chcieć i wytrwale dążyć do celu".

Spotkanie adresowane było w szczególności do młodzieży, stąd też udział w spotkaniu uczniów jamielnickiej szkoły. Na spotkaniu obecni byli również uczniowie z Zespołu Szkół w Bratianie.

Z gościnną wizytą przybył również Bogdan Ćwierko-Godycki, który zaprzyjaźniony był ze Zbigniewem Nienackim. Obecnie mieszka on w Jerzwałdzie koło Zalewa, w domu, w którym ongiś mieszkał autor „Pana Samochodzika", a także .głośnej swojego czasu powieści dla dorosłych „Raz w roku w Skiroławkach". Pierwowzorem Skiroławek był właśnie Jerzwałd.

Spotkanie autorskie odbyło się w Bibliotece Publicznej w Jamielniku 21 maja 2014 r.

 

Elżbieta Olszta – jamielnicka bibliotekarka

Share