Pierwszy dzień Marszu w Bratianie

na pierwszaDnia 5 lipca 2014r. w sobotę rozpoczął się VIII Marsz na Grunwald. Uroczystości zapoczątkowała Msza św. w Bazylice św. Tomasza w Nowym Mieście Lubawskim, podczas której odbyło się pasowanie na rycerzy.

Po ich błogosławieństwie imprezę przeniesiono do Bratiana, gdzie na głodnych wrażeń widzów czekało uroczyste rozpoczęcie obchodów przy udziale Wójta Gminy Nowe Miasto Lubawskie - Tomasza Waruszewskiego i przewodniczącego Rady Gminy - Romana Biegajskiego.

Po przedstawieniu rycerzy publiczność miała okazję obserwować zażartą walkę pomiędzy siłami zakonu kzyżackiego a połączonymi wojskami polskimi i litewskimi w formie "żywych szachów". Na szczególną uwagę zasługiwały pokazy tańców średniowiecznych i zabawy plebejskie.

Nie zabrakło też zawodów łuczniczych, podczas których można było wygrać m.in. łuk i miecz.

Najciekawszym jednak punktem spotkania okazał się kunsztownie przeprowadzony turniej rycerski, który porwał tłumy dynamiką wydarzeń. Wieczorem odegrana została inscenizacja przedstawiająca naradę Wielkiego Mistrza z dostojnikami i gośćmi zakonu przed bitwą pod Grunwaldem.

Po zakończeniu "Ostatniej Wieczerzy" Rycerze walczyli w przedstawieniu "Bitwa o Bratian". Licznie zgromadzona publiczność bawiła się do późnych godzin nocnych przy dźwiękach zespołu Persival, Parafraza i Kapeli Brata Jana.