Tegoroczny Dzień zawodoznawczy odbył się w bratiańskiej szkole

Już od 5 lat na terenie naszego powiatu odbywają się dni zawodoznawcze.

Pomysł tej inicjatywy zrodził się w Powiatowym Centrum Rozwoju Edukacji i jest kontynuowany przez pedagogów szkolnych, którzy organizują to przedsięwzięcie co roku w innej szkole. W tym roku tego zadania podjęła się Monika Puchniarz, pedagog szkolny pełniący rolę doradcy zawodowego w Zespole Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie.

Dnia 04.11.2015 r. zaprosiła przedstawicieli ponad 20 zawodów, którzy zaprezentowali się młodzieży. Na pytania dotyczące charakteru pracy, ścieżki zawodowej odpowiadały policjantki, strażak, celnik, lekarz medycyny, lekarz weterynarii, informatyk, fizjoterapeutka, dziennikarz, leśniczy, hydraulik, elektryk, sędzina, kurator zawodowy, ksiądz, trener piłki nożnej, bibliotekarka, pedagog, psycholog, doradca zawodowy, pracownik socjalny oraz marynarz , który cieszył się dużym zainteresowaniem.

Uczniowie mieli też okazję zapoznać się z ofertą lokalnych szkół ponadgimnazjalnych: Zespołu Szkół im. C. K. Norwida, Zespołu Szkół Zawodowych w Kurzętniku i Zespołu Szkół w Bielicach oraz zadać pytania przedstawicielom Powiatowego Urzędu Pracy.

Odbiorcami byli uczniowie Zespołu Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie oraz Gimnazjum im. Filomatów Nowomiejskich w NML, Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Jamielniku i Zespołu Szkół w Bielicach. W sumie z tej lekcji z zakresu doradztwa zawodowego skorzystało około 400 uczniów i mamy nadzieję, że pomoże ona w dokonaniu trafnych wyborów w przyszłości.

(Źródło: Dorota Lipska)