Odznaka za Zasługi dla Łowiectwa dla Szkoły Podstawowej w Gwiździnach

pzl logoW roku 90-lecia Polskiego Związku Łowieckiego, od Mszy Świętej odprawionej w kościele Matki Bożej Fatimskiej w Brodnicy przez kapelana leśników i myśliwych ks. kan. Gabriela Aronowskiego, zaczęto obchodzenie urodzin patrona ludzi, dla których las jest największą świętością. Już po raz szesnasty, o tej samej godzinie i w tym samym miejscu, spotkali się ludzie, których łączy wykonywany zawód i łowiecka pasja, po to, aby uczcić Św. Huberta. Z najdalszych zakątków regionu i spoza jego granic przybyli, z całymi rodzinami, leśnicy i myśliwi by wspólnie i uroczyście świętować.

W tym roku po raz pierwszy zaproszono przedstawicieli szkół bardzo aktywnie współpracujących z myśliwymi. Obecni byli również przedstawiciele władz Polskiego Związku Łowieckiego. Nie zabrakło leśników przybyłych z Nadleśnictwa Brodnica i z Nowego Miasta Lubawskiego. Uroczystości uświetniała obecność licznych pocztów sztandarowych i zespołu sygnalistów myśliwskich. W ramach uroczystości w kościele, młodzi adepci sztuki łowieckiej złożyli uroczyste ślubowanie przed ołtarzem Św. Huberta.

Po zakończeniu mszy, świętowanie kontynuowano w Restauracji „U Bosmana" w Brodnicy. Tutaj była okazja do przemówień i złożenia życzeń. Uroczyście odznaczono tu ludzi szczególnie zasłużonych dla łowiectwa. Wśród odznaczonych znalazła się Szkoła Podstawowa im. ks. Kazimierza Wróblewskiego w Gwiździnach, której Kapituła Odznaczeń Łowieckich w Warszawie nadała „Odznakę za Zasługi dla Łowiectwa". Odznaczenie odebrała Dyrektor Szkoły Pani Hanna Błaszkowska z delegacją dzieci.

Szkoła od kilku lat współpracuje z Kołem Łowieckim „SZARAK" w Nowym Mieście Lubawskim. Jej działania polegają przede wszystkim na propagowaniu ochrony przyrody, co ma wymierne korzyści dla wszystkich mieszkańców gminy nowomiejskiej. Uczniowie szkoły wraz z nauczycielami zapraszani byli na niejedną przygodę myśliwską. Spotkania poświęcone były m.in. tradycjom polskiego łowiectwa, zwłaszcza, że w tym roku Polski Związek Łowiecki obchodzi 90 lat istnienia. Dzieci dowiedziały się czym jest łowiectwo oraz poznały najpopularniejsze zwierzęta występujące w naszych lasach. Myśliwi opowiadali dzieciom o faunie i florze doliny Rezerwatu Doliny Drwęcy. Zapoznali uczniów z okazami ryb występujących w naszych akwenach. Zaprezentowano też galowy mundur myśliwego. Szkoła brała udział w zasiedlaniu bażantów na Kaczym Bagnie. Koordynatorkami działań ekologicznych poprzez lekcje przyrodniczo-łowieckie były panie: Urszula Świniarska, Ewa Skubaja, Bożena Hoppe i Anna Falkowska.

Odznaka za Zasługi dla Łowiectwa to wielkie wyróżnienie dla Szkoły, która obiecuje nadal kontynuować współpracę z kołem łowieckim „SZARAK" w zakresie aktywnej ochrony zwierzyny i kształtowania środowisk jej bytowania.
Za owocną współpracę szczególne słowa podziękowania należą się Prezesowi Koła Łowieckiego „SZARAK", Panu Krzysztofowi Kwiatkowskiemu i Sekretarz Koła, Pani Irenie Światło.

Źródło: Ewa Gajkowska Szkoła Podstawowa im. ks. Kazimierza Wróblewskiego w Gwiździnach