Gmina

Aktualności

Zostało tylko kilkanaście dni. Przygotuj się!

Rozmiar czcionki:

Bez obaw, to nie o kolejny koniec świata tu chodzi, ale o koniec przekazu analogowego na naszym terenie. 28 listopada o 4.15 rano zostanie wyłączone nadawanie programów w systemie analogowym z nadajników Iława Kisielice i Kurzętnik. Jeżeli zamiast „Kawy czy herbaty" i „Pytania na śniadanie" w telewizorze będzie niebieski ekran lub szum, nie będzie to oznaczało nowego stanu wojennego, ale pewną wojnę w domu, o to kto zaniedbał przygotowanie się do odbioru cyfrowego.

Ulotka dvbt

Samo przygotowanie nie jest wcale takie trudne, ani zbyt drogie:

  • Jeżeli posiadasz telewizor zakupiony w ciągu ostatnich 2 lat powinien być wyposażony w tuner naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T z dekoderami obrazu w formacie MPEG-4, (dokładniej H.264/AVC) oraz dźwięku w formacie MP-2 oraz AC- 3 (Dolby Digital) i E-AC-3 (Dolby Digital Plus). Wystarczy skierować antenę na nadajnik w Kisielicach i przeskanować pasmo cyfrowe. Po chwili można cieszyć się ponad dwudziestoma programami, w tym dwoma o wysokiej rozdzielczości HD w doskonałej jakości.
  • Zakupione wcześniej „plazmy" i LCD mogą mieć tuner z z dekoderem obrazu MPEG2 (trzeba sprawdzić w instrukcji), a telewizory kineskopowe na pewno nie mają żadnego z nich. Nie znaczy to, że należy oczekiwać najbliższej zbiórki elektrośmieci. Wystarczy za stosunkowo niewielkie pieniądze, bo w granicach 80-150 zł, nabyć tuner zewnętrzny, połączyć go z telewizorem poprzez HDMI, EURO lub AV, ustawić antenę i przeskanować pasmo.

Co daje przejście na nadawanie cyfrowe?

a) Bezpłatny dostęp do wielu nowych programów
b) Doskonałą jakość obrazu i dźwięku.
c) Dużą odporność sygnału na zakłócenia.
d) Nowe możliwości odbioru przy zastosowaniu zewnętrznych nośników pamięci na USB, takie jak stopklatka, pauza i wznowienie oglądania od tego samego momentu, nagranie oglądanego programu lub jednoczesne nagrywanie jednego i oglądanie innego (z tej samej wiązki), odtwarzanie nagranych tutaj lub za źródeł zewnętrznych multimediów (dźwięków, filmów i zdjęć).
e) EPG czyli elektroniczny przewodnik po programach.
f) Możliwość wyboru ścieżki dźwiękowej lub napisów w różnych językach o ile są nadawane.
g) Możliwość wcześniejszego zaprogramowania zapisu ulubionego programu na nośniku pamięci. I wiele innych w zależności od możliwości posiadanego sprzętu.

Uwaga przy zakupie tunera zewnętrznego nie należy kierować się wyłącznie ceną. Tunery za ok. 50 zł lub tańsze mogą sprawiać niemiłe niespodzianki. Najczęściej nie ma możliwości aktualizacji oprogramowania, reklamacji lub napraw. Zdarza się, że nieuczciwi sprzedawcy chcą upłynnić takie, które nie są dostosowane do dekodowania sygnału o parametrach jakie obowiązują w Polsce.
I na koniec

  • powyższe nie dotyczy telewidzów odbierających program z sieci kablowych i za pomocą odbiorników satelitarnych,
  • do 17 czerwca 2013 można próbować odbierać sygnał analogowy z nadajnika w Sierpcu,
  • odbiór telewizji cyfrowej jest darmowy, ale abonament dalej obowiązuje.

Życzymy dobrego odbioru.

Share