UWAGA Rolnicy! zagrożenie pomorem świń

swinia 260x200W związku z wybuchem Klasycznego pomoru świń na Litwie Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Mieście Lubawskim , lek. wet. Jan B. Liedtke, ostrzega i informuje o objawach towarzyszących zachorowaniom, a są to:

• nagłe upadki w ciągu 1-2 dni,
  • gorączka,
  • apatia, utrata apetytu, niechęć do ruchu,
  • ograniczone ogniska martwicy na skórze zwierzęcia (uszy, brzuch, pachwina),
  • wybroczyny na skórze,
  • ropny wypływ z oczu,
  • chwiejny chód, niedowłady, porażenia kończyn,
  • zaparcia, biegunki,
  • ronienia oraz upadki prosiąt.
  • CHARAKTERYSTYCZNYM OBJAWEM JEST CISZA W CHLEWNI ORAZ ZAPACH BĘDĄCY NASTĘPSTWEM CUCHNĄCEJ BIEGUNKI.

Klasyczny pomór świń to szybko szerząca się zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, dzikie świnie oraz dziki. Choroba nie przenosi się na inne gatunki zwierząt oraz ludzi.
    Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. Drogą zakażenia mogą być również rany (kolczykowanie, kastracja,. Kleszcze), błona śluzowa okaz (np. kurz zanieczyszczony wirusem) oraz drogi rodne.
    W przypadku terenów o wysokim zagęszczeniu świń, rozprzestrzenianie się wirusa między gospodarstwami jest stosunkowo łatwe przez osoby odwiedzające gospodarstwo, zakażoną paszę, wodę, wyposażenie oraz skarmiane zwierząt odpadami kuchennymi (zlewkami).

Źródło: Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Mieście Lubawskim , lek.wet. Jan B. Liedtke