Szacowanie szkód wynikłych z klęsk żywiołowych w gospodarstwach rolnych

tornadoW celu usprawnienia szacowania szkód w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarczych i środkach trwałych wykorzystywanych do produkcji rolnej spowodowanych niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi Warmińsko-Mazurski Urząd Wo­je­wódz­ki w Olsztynie opracował ujednolicone zasady postępowania w sytuacjach występowania zjawisk o charakterze klęskowym. (Do pobrania tutaj).
Po stwierdzeniu szkód w gospodarstwie rolnym w wyniku suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny, rolnik powinien poinformować pisemnie urząd gminy (miasta), właściwy ze względu na położenie swoich gruntów, w terminie do 10 dni od dnia wystąpienia niekorzystnego zjawiska atmosferycznego. Informację taką należy przedłożyć na ujednoliconym Wniosku o oszacowanie szkód, dostępnym w Urzędzie Gminy (Do pobrania tutaj).
W przypadku, gdy rolnik posiada grunty rolne na terenie kilku gmin, a także innego województwa, we wniosku musi podać położenie gruntów we właściwej gminie.
Wniosek należy wypełnić czytelnie oraz wpisać wszystkie wymagane dane.
Wnioski zgłoszone ustnie nie będą rozpatrywane.