Pomoc dla rolnika w rozliczeniu projektu

logos prow 2007-2013Duże zainteresowanie rolników i innych beneficjentów korzystaniem ze środków Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2007-2013 spowodowało, że w końcowym okresie rozliczania dotacji wystąpiło znaczne skumulowanie spraw i postępowań dotyczących np. rozliczania poniesionych przez beneficjentów kosztów.

Ze względu na napięte terminy wynikające z kodeksu postępowania administracyjnego oraz wysoki stopień komplikacji niektórych spraw, wielu beneficjentów i wnioskodawców ma problemy z prawidłowym dokumentowaniem i rozliczaniem prowadzonych operacji i w tym celu poszukuje fachowej i bezpłatnej pomocy eksperckiej. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, przy Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Olsztynie utworzono Zespół Doradczy ds. poprawy i uzupełnień wniosków w ramach PROW 2007-2013.

Celem pracy Zespołu jest nieodpłatna pomoc rolnikom i beneficjentom, których sprawy są już prowadzone przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zespół doradczy udziela nieodpłatnego doradztwa wnioskodawcom i beneficjentom PROW 2007-2013 w działaniach:

• ułatwianie startu młodym rolnikom,
  • modernizacja gospodarstw rolnych,
  • przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych,
  • wspieranie gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania,
  • program rolnośrodowiskowy,
  • zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne,
  • różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej,
  • grupy producentów rolnych,
  • tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw,
  • wdrażanie lokalnych strategii rozwoju w zakresie różnicowania w kierunku działalności nierolniczej oraz w zakresie tworzenia i rozwoju mikroprzedsiębiorstw.

Ponadto zespół doradczy prowadzi również sprawy związane z pomocą finansową w ramach wspólnej organizacji rynku owoców i warzyw (wstępnie uznane grupy producentów oraz uznane organizacje producentów owoców i warzyw).

Nieodpłatne usługi doradcze świadczone przez zespół będą udzielane w zakresie:

• prawidłowości dokumentowania i rozliczania poniesionych przez beneficjentów kosztów,
  • prawidłowości dokumentowania realizacji operacji,
  • wniosków w sprawie zmian umów o przyznanie pomocy,
  • przygotowywania odpowiedzi na pisma otrzymywane przez wnioskodawców lub beneficjentów z ARiMR w ramach postępowania w sprawie przyznania pomocy oraz postępowania o wypłatę pomocy, w tym przygotowywania środków zaskarżenia,
  • przygotowywania odpowiedzi lub zastrzeżeń do protokołów (raportów) z kontroli u wnioskodawców i beneficjentów,
  • spraw dotyczących zwrotu pomocy finansowej oraz zwrotu nienależnie lub nadmiernie pobranych środków.

W powyższym zakresie w gminie Nowe Miasto Lubawskie informacji udziela Grzegorz Kowalski w Powiatowym Zespole Doradztwa Rolniczego w Nowym Mieście Lubawskim (tel. 665 690 332, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Osobą do kontaktu w sprawach związanych z zespołem jest Pan Arkadiusz Tabaka (tel. 89 526 44 39 w. 50, kom. 665 830 954, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)