OSP Gwiździny włączona do KSRG

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Gwiździnach z dniem 01.01.2015 roku została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.

Dnia 4 czerwca 2014 roku Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Mieście Lubawskim mł. bryg. Jacek Auda zawarł porozumienie na okres 5 lat z Gminą Nowe Miasto Lubawskie, reprezentowaną przez Wójta Tomasza Waruszewskiego, oraz z Ochotniczą Strażą Pożarną w Gwiździnach, reprezentowaną przez Prezesa Zarządu OSP dh Kazimierza Waruszewskiego i Naczelnika OSP dh Zdzisława Domżalskiego, dotyczące włączenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Gwiździnach do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.

Na podstawie tego porozumienia Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej z końcem września 2014r. wystąpił z wnioskiem do Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Powyższe zabiegi zdecydowały o wydaniu decyzji o włączeniu jednostki do Systemu. Finałem było spotkanie w Olsztynie dnia 5 lutego 2015 roku, podczas którego nastąpiło uroczyste przekazanie aktu. Podczas spotkania decyzję o włączeniu do Systemu osobiście wręczył Wójtowi Gminy – Tomaszowi Waruszewskiemu, oraz Prezesowi Zarządu OSP dh Kazimierzowi Waruszewskiemu, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej – gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz.

Druga część imprezy odbyła się już w bardziej kameralnym gronie. W piątek 6 lutego 2015 roku w remizie OSP w Gwiździnach odbyła się uroczystość, na której celebrowano włączenie jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Podczas spotkania obecni byli m.in. Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej - st. bryg. mgr inż. Mirosław Rutecki, Wicestarosta Nowomiejski – Andrzej Ochlak, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP – Roman Trąpczyński, Wójt Gminy – Tomasz Waruszewski.

(Fot. KPPSP Nowe Miasto Lubawskie)

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej aktywnie uczestniczy w życiu mieszkańców wsi Gwiździny. Rocznie druhowie średnio wyjeżdżają na akcje około 25 razy. Zdarzenia głównie mają miejsce na terenie gminy i powiatu. Druhowie biorą udział w uroczystościach państwowych, kościelnych, pomagają w organizacji imprez. Często pełnią funkcję zabezpieczającą z zakresu ratownictwa medycznego na meczach miejscowego klubu piłkarskiego. Ponadto niemałe sukcesy odnosi jednostka w zakresie zawodów strażackich. Dziewczęta wchodzące w skład Kobiecej Drużyny Pożarniczej działają od 2003 roku. Od tego czasu zajmują wysokie miejsca w zawodach na różnych szczeblach. Największym sukcesem było osiągnięcie w ubiegłym roku tytułu mistrzyń województwa, dzięki czemu otrzymały przepustkę na zawody ogólnokrajowe w roku bieżącym.