Gmina

Uroczystości pańtwowe i patriotyczne

Tradycyjnie pod „Trzema Dębami” uczczono 97. rocznicę odzyskania niepodległości

Rozmiar czcionki:

Wzorem lat ubiegłych mieszkańcy gminy spotkali się w środowe południe, dnia 11 listopada br., pod „Trzema Dębami” w Bratianie, by zanurzyć się wspólnie w historii Polski.

Razem z nimi, w 97. rocznicę odzyskania niepodległości, hołd poległym oddali harcerze, leśnicy, poczty sztandarowe, przedstawiciele władz lokalnych, placówek oświatowych, uczniowie.

W części oficjalnej złożono kwiaty przy kapliczce na skrzyżowaniu leśnych dróg, wspomniano niezwykłych bohaterów z przeszłości, pomodlono się za Ojczyznę, rozbrzmiewały podniosłe dźwięki w wykonaniu Rodzinnego Zespołu Sygnalistów Myśliwskich Nadleśnictwa Iława. Wszystko to przy asyście warty honorowej żołnierzy z Brodnickiego Pułku Chemicznego im. Ignacego Mościckiego.

 

 

Konferansjerem uroczystości był Dyrektor Gminnego Centrum Kultury – Michał Wróblewski. Powitawszy wszystkich gości, o zabranie głosu poprosił kolejno: Nadleśniczego Nadleśnictwa Iława – Annę Krzyżanowską, Wójta Gminy – Tomasza Waruszewskiego, Radnego Powiatu Nowomiejskiego, miejscowego leśnika – Jana Czaplińskiego, który z kolei zaprosił do mikrofonu organizatora imprezy poprzedzającej, Rowerowego Rajdu Niepodległości – Marka Połomskiego. Nabożeństwo poprowadził ks. Edward Barański, proboszcz bratiańskiej parafii.

 

 

W rocznicowym wystąpieniu gospodarz gminy zawarł głęboką refleksję na temat istotności obchodzonego święta, budowania patriotyzmu, pamięci, wdzięczności i docenienia. Mówił:

„To właśnie symbolem zwycięstwa jest aktualnie w świadomości Polaków dzisiejsze Święto. Zwycięstwa, które okupione krwią przodków, skłania jednocześnie do refleksji nad tym, w jaki sposób my dziś pielęgnujemy wolność, za którą tak wielu naszych rodaków poniosło najwyższą ofiarę. Czy potrafimy docenić ten dar? Czy nie traktujemy wolności i suwerenności, jako przymiotów które są nam dane raz na zawsze? Czy wartości te nie są dla nas rodzajem stałej, nad którą nigdy się nie zastanawiamy, bo nie bierzemy pod uwagę ewentualności, iż kiedykolwiek moglibyśmy je stracić? Czy wreszcie szacunek do narodowego dziedzictwa determinuje nasze postawy i wybory?

Warto rozważyć te zagadnienia, właśnie dziś, w dniu, w którym szczególnie żywa jest pamięć o naszych Wielkich Patriotach, których bohaterstwo na zawsze zapisało się na kartach polskiej historii, w różnych jej okresach.

Ojczyzna to nasz zbiorowy obowiązek i to właśnie od nas, w tym monecie dziejów zależy, jakie dziedzictwo przekażemy młodszym pokoleniom. Rozbudzanie postaw patriotycznych, czyli tej szczególnej wrażliwości na dobro Ojczyzny jest procesem, którego dobre owoce zbierać będziemy na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci, bo tak jak pisał nasz Wielki Rodak - Patriota - Jan Paweł II:

„Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna.”

Jeżeli więc pragniemy wolnej i silnej Polski dla nas, a także dla naszych dzieci i wnuków, musimy nieustannie nad tym naszym wspólnym dziedzictwem pracować.”

(Pełen tekst przemówienia dostępny tutaj)

 

Ważne ze słów skierował także Jan Czapliński, zastępujący swojego ojca w opiece nad kapliczką. Wszystkich zebranych zabrał w podróż do przeszłości, przypominając zarys historii tego niezwykłego miejsca i zabytku.

 

 

Po zakończeniu części oficjalnej spotkania, Nadleśnictwo Iława zaprosiło wszystkich gości na poczęstunek. W leśnej scenerii można było skosztować gorącej grochówki, pysznych ciast, napić się kawy i rozgrzewającego grzanego wina.

 

 

 

Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości poprzedzone zostały tego samego dnia gestem złożenia wieńca pod pomnikiem A. M. Waraksiewicza w Mszanowie. Powinności tej dokonała delegacja w składzie: włodarz gminy, Przewodniczący Rady Gminy – Zbigniew Wiśniewski, Wiceprzewodnicząca Rady Gminy – Edyta Gorzka. Warte honorową przy kamiennej figurze pełniły harcerki z jamielnickiego Zespołu Szkół.

 

 

Share