Uroczystości pańtwowe i patriotyczne

Rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego

Rocznica wprowadzenia Stanu WojennegoW dniu 13grudnia 2011 roku obchodziliśmy 30 rocznicę wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce. Uroczystość ta, którą zorganizowało Gminne Centrum Kultury, odbyła się w sali Centrum.

Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej na mocy podjętej niejednogłośnie uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku.

Inicjatorem jej była Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, będąca pozakonstytucyjnym, tymczasowym organem władzy. Stała się ona przez to faktycznie nadrzędną wobec konstytucyjnych władz państwowych. Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku.

Rocznica wprowadzenia Stanu WojennegoNa uroczystość przybyli: Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie Tomasz Waruszewki, Przewodniczący Rady Gminy Roman Biegajski, Dyrektor Gminnego centrum Kultury Andrzej Andrzejewski, radni, zaproszeni goście członkowiePC130126m Solidarności z lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku z Janem Jedą, działaczem opozycyjnym, internowanym w1981 roku. W obchodach uczestniczyli członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubawskiej, mieszkańcy Gminy oraz młodzież szkolna.

Przybyłych gości powitał Dyrektor GCK Andrzej Andrzejewski, a następnie okolicznościowe przemówienie wygłosił Wójt Gminy Tomsz Waruszewski. W przemówieniu tym podziękował członkom Solidarności z naszych terenów za wysiłek związany z wprowadzaniem przemian w Polsce.

W części artystycznej, w spektaklu słowno muzycznym, wystąpiła młodzież Zespołu Szkół w Bratanie. W programie były wiersze i ballady patriotyczne śpiewane kiedyś przez bardów Solidarności. Słuchając ich, niejednemu ze starszych widzów, łza zakręciła się w oku na wspomnienie tamtych zimowych dni. Występy ilustrował pokaz audiowizualny między innymi z archiwalnym orędziem, które można było usłyszeć zamiast Teleranka w mroźny niedzielny PC130162mporanek 13 grudnia.

Młodzieży podziękował Pan Jan Jeda, wręczając im pamiątkowe broszury, z postulatami sierpniowymi i innymi PC130155mdokumentami oraz archiwalnymi zdjęciami z sierpniowego zrywu. Następnie podzielił się on swoimi wspomnieniami z okresu internowania oraz zmagań o wolną Polskę, czemu poświęcił prawie całe swoje życie.

Wójt Gminy wręczył Panu Janowi Jedzie oraz córce zmarłej już, innej działaczki Solidarności, Krystyny Misiak, także internowanej w stanie wojennym, okolicznościowe dyplomy.

Na zakończenie, krótką pogadankę wygłosił pan Wojciech Wegner, autor i właściciel wystawy pamiątek z okresu Solidarności. Młodsi mogli zobaczyć, a starsi przypomnieć sobie jak wyglądały kartki na mięso i benzynę, a także ulotki i gazetki podziemne, gazety reżimowe itp.

Po przerwie poświęconej w głównej mierze na oglądanie wystawy, nadszedł czas indywidualnych rozmów i wspomnień.