Uroczystości pańtwowe i patriotyczne

Rocznica uchwalenia Konstytucji – majówka w Radomnie

3 maja Radomno3 maja 2012r. przypadła 221 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. GCK Mszanowo wraz z Wójtem Gminy Nowe Miasto Lubawskie oraz Nadleśnictwem Iława zorganizowało obchody Święta Narodowego przy leśniczówce Ostrów na półwyspie w Radomnie.

Część oficjalną rozpoczęto od odśpiewania hymnu państwowego oraz wystrzału z hakownic odpalonych przez Wójta oraz Komtura XXVI Chorągwi Zamku Bratian. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Wójt Tomasz Waruszewski.

Część artystyczną przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Radomnie. Swym przedstawieniem przybliżyli przybyłym gościom historię uchwalenia konstytucji oraz przypomnieli legendę Jeziora Radomskiego opowiadającą o bitwie wojsk napoleońskich z wojskami niemieckimi.

Po oficjalnej części rozpoczęła się majówka. Nie zabrakło atrakcji przygotowanych przez organizatorów zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Przybyli na wyspę mięli okazję pojeździć na kucyku, bryczką, zasmakować cukrowej waty czy wziąć udział w zabawach plebejskich przygotowanych przez rycerzy z Bratiana.

W międzyczasie archeolog dr Kazimierz Grążawski przedstawił swoją prezentacje z prac archeologicznych przeprowadzonych na półwyspie w Radomnie.

Legenda Radomskiego Jeziora

Nieopodal wsi rozgorzała bitwa pomiędzy wojskami pruskimi a żołnierzami Napoleona. Liczebna przewaga była po stronie wojsk pruskich. Wycofujący się żołnierze francuscy, otoczeni przez wroga dotarli do brzegów jeziora. Chcąc uniknąć śmierci bądź niewoli, nie mając innej możliwości postanowili przepłynąć jezioro. Niestety, wielu z nich przeceniło swe siły, wielu dosięgły pruskie kule, niewielu z nich dotarło do przeciwległego brzegu. Większość z nich znalazła śmierć w jeziorze. Starsi mieszkańcy wsi, zwłaszcza rybacy, opowiadają, że przez wiele jeszcze lat po tym wydarzeniu z wyspy znajdującej się w zachodniej części jeziora dochodziły jęki i krzyki topielców wzywających pomocy.

Źródło: GCK Mszanowo
Foto: © K. Ochocka Gazeta Nowomiejska, GCK Mszanowo